Rozchodnica ružová pôsobí nielen liečivo, ale aj esteticky. Zdroj foto: Depositphotos
Krása a úžitok nemusia ísť proti sebe – práve naopak. V posledných rokoch sa v záhradníckom svete čoraz častejšie stretávame s trendom, ktorý spája estetiku s praktickosťou: bylinky do okrasných záhrad. Už to nie sú len nudné záhony s mrkvou či petržlenom. Dnes záhrada lieči, vonia, kvitne a zároveň pôsobí ako magnet pre včely, motýle či zvedavé pohľady susedov.
Nie je to žiadna novinka. Naše staré mamy už dávno vedeli, že liečivé rastliny majú v záhrade svoje miesto. Dnes ich však začíname vnímať aj ako dizajnový prvok. A presne o tom bude tento článok – ako si vytvoriť okrasnú záhradu, ktorá nie je len na parádu.
Ak túžite po rastline, ktorá bude vašej záhrade dominovať, monarda dvojmocná je stávka na istotu. Jej šarlátovočervené kvety pôsobia výnimočne dekoratívne, navyše kvitne od júna až do augusta. Vôňa? Pripomína citrusy a bergamot – ideálne, ak milujete arómu v letnom vánku.
Monarda nie je len krásna, ale aj liečivá. Podobne ako materina dúška obsahuje tymol, ktorý má dezinfekčné účinky, pomáha pri nespavosti, upokojuje dýchacie cesty a podporuje trávenie. Skvelá do čajov aj ako dochucovadlo šalátov. Preto patrí medzi ideálne bylinky do okrasných záhrad.
Echinaceu purpurovú pozná azda každý, kto sa niekedy liečil na prechladnutie. Ale viete, že môže byť aj okrasou vašej záhrady a možno ju zaradiť medzi bylinky do okrasných záhrad? Jej ružové kvety rozkvitajú v lete a vydržia až do jesene. Je nenáročná a odolná, ideálna pre slnečné miesta.
Zberá sa kvitnúca vňať, no najviac účinných látok obsahuje koreň trojročných rastlín. Pomáha pri vírusových ochoreniach, podporuje imunitu a lieči aj ťažšie rany či ekzémy. V okrasnej záhrade vytvorí nádherný kontrast s inými rastlinami a zároveň bude vašou domácou lekárňou.
Nenáročná, veselá a plne jedlá – to je kapucínka väčšia. Jej sýtožlté alebo oranžové kvety sú pohladením pre oko a jej listy a kvety môžete smelo hádzať do šalátov. Miluje slnko a suchšiu pôdu, a čo je najlepšie – odpudzuje niektorých škodcov.
Z hľadiska účinkov je to prírodné antibiotikum. Pomáha pri infekciách dýchacích aj močových ciest a často sa využíva ako podpora pri vírusových ochoreniach. A pritom je to jedna z najkrajších letničiek, ktoré môžete do okrasnej záhrady vysiať.
Rozchodnica ružová, známa aj ako zlatý koreň, pochádza z horských oblastí a v skalkách či záhonoch pôsobí ako nenápadný poklad. Má rada priepustnú, mierne vlhkú pôdu a je známa najmä svojimi účinkami proti stresu, únave a dokonca podporuje libido.
Jej čaj vonia po ružiach a účinkuje ako adaptogén – pomáha telu prispôsobiť sa záťaži. V záhrade vytvára elegantné, nenápadné chumáčiky, ktoré sa výborne kombinujú s inými nízkymi rastlinami.
Na prvý pohľad by ste ju možno zaradili medzi obyčajné previsnuté letničky. No bakopa drobnolistá ukrýva oveľa viac. Pochádza z Ázie a má úžasné účinky na mozog. Zlepšuje pamäť, koncentráciu a znižuje stres – ideálna pre študentov či pracujúcich.
Vysádzajte ju do kvetináčov na balkóny alebo ako previs do okrasných záhonov. V lete sa rozrastie do jemných zelených vodopádov a očarí každého, kto okolo prejde.
A napokon, klasika medzi bylinkami – valeriána lekárska. Pôsobí upokojujúco, pomáha pri nespavosti, nervozite a migréne. Jej podzemky sa zbierajú na jeseň a sušia na liečivé čaje. Rastlina sama o sebe má však tiež zaujímavý vzhľad – vysoká, s jemnými kvetmi, ktoré pôsobia romanticky.
V okrasnej záhrade vynikne ako solitér alebo v skupinovej výsadbe, najmä na polotienistých miestach.
Bylinky do okrasných záhrad nie sú len trendom, ale múdrym návratom k prírode. Vďaka nim bude vaša záhrada nielen pastvou pre oči, ale aj telom a dušou liečivým priestorom. Navyše, bylinky priťahujú opeľovače, čím pomáhajú celému ekosystému.
Tak prečo nevyužiť každé voľné miesto v záhone na rastlinu, ktorá nie je len pekná, ale aj užitočná?
Zasaďte si monardu, echinaceu, kapucínku či rozchodnicu a doprajte si záhradu, ktorá vás bude tešiť každý deň – pohľadom, vôňou aj zdravím.
Poradíme tipy, ako prinavrátiť krásu vašej zelenej ploche, ak máte na trávniku fľaky. (viac…)
Pomocné pôdne látky sú pre mnohých z nás neznámym pojmom. Napriek tomu zohrávajú podstatnú úlohu v starostlivosti…
Rozmnožovanie izbových rastlín sa dá zvládnuť aj v domácich podmienkach. Najmä ak budete poznať nasledujúce tipy.…
Pálenie záhy po veľkonočných jedlách nie je nič výnimočné. Zistite, čo ho spôsobuje, ako mu…
Objavte 20 kreatívnych nápadov, ako skladať látkové obrúsky a dodajte svojmu prestieraniu štýl. Inšpirujte sa…
Objavte originálne nápady na maľovanie vajíčok a veľkonočné dekorácie, ktoré rozžiaria váš domov. Inšpirujte sa…