Základné pravidlo pri výchove psa, na toto pozor

Základné pravidlo pri výchove psa, na toto pozor Zdroj foto: Depositphotos

Výchova psa je zodpovednou úlohou, ktorá vyžaduje trpezlivosť, lásku a správny prístup. Je dôležité si uvedomiť, že základné pravidlo pri výchove psa je žiadny fyzický trest.

Kedysi bitka psa za nevhodné správanie bola celkom bežnou metódou výchovy tohto zvieraťa. Dnes je základné pravidlo – žiadny fyzický trest. Takáto metóda nemá miesto pri výchove psa a môže mať negatívne dôsledky na jeho správanie a psychický stav. Ako však vychovať psa? Existujú aj iné metódy, ktoré môžete použiť na to, aby váš pes bol dobre vychovaný a poslušný bez použitia foriem fyzickej trestu.

Pozitívne povzbudzovanie

Jedna z najefektívnejších metód výchovy je pozitívne povzbudzovanie. Táto technika sa zameriava na odmeňovanie správneho správania, čím sa zviera učí, čo od neho očakávate. Keď váš pes splní požiadavku alebo prejaví požadované správanie, pochváľte ho za to slovne, ponúknite mu lahôdku alebo pohladenie. Týmto spôsobom si príjemné pocity spojí s určitým správaním a bude ho opakovať.

Prvá pomoc pre psov štipnutých osou a včelou, čo robiť?

Ignorovanie

Ak už sa pes previnil, dajte najavo, že ste z toho nešťastní alebo psa jednoducho ignorujte. Psy sú sociálne zvieratá a túžia po pozornosti svojho majiteľa. Ak váš pes prejavuje nežiaduce správanie, ako napríklad skákanie na ľudí, ignorujte ho. Týmto spôsobom ho naučíte, že nežiaduce správanie nevedie k získaniu vašej pozornosti. Pomôže tiež, keď si to spojí so zákazom. Keď váš pes poruší pravidlá, povedzte prísne „nie“. Ak prestane – energicky ho pochváľte a odmeňte maškrtou, ak vás ignoruje – zopakujte príkaz, znova ignorujte – odveďte zviera do samostatnej miestnosti a nechajte ho tam 10 minút alebo ho pošlite na miesto a nevenujte mu pozornosť. Opakujte kroky zakaždým, keď chcete napraviť správanie vášho štvornohého maznáčika.

Tréning na mieste činu

Pes nemá logické myslenie, preto nechápe spojitosť medzi príčinou a následkom. Ak teda niečo vyparatí a vy ho pokarháte za to na druhý deň, nebude vám rozumieť. Nepomáha ani dohováranie ľudskou rečou.

Trpezlivosť a opakovanie

Tréning psa môže trvať čas, a preto je dôležité, aby ste boli trpezliví a nepoľavovali. Taktiež nemeňte pravidlá a zákazy, lebo zviera bude z toho zmätené. Nereagujte na nežiaduce správanie a dodržiavajte rovnaké pravidlá a postupy v tréningu. Dôslednosť je kľúčom k úspechu pri výchove psa.

Výchova psa bez fyzického trestu je nielen etická, ale aj účinná a bezpečná metóda, ktorá vám pomôže vybudovať pevný vzťah so svojím domácim maznáčikom. Dostatočne láskavý a pozitívny prístup k tréningu psa je kľúčom k tomu, aby bol z neho šťastný, poslušný a dobre vychovávaný spoločník.