Odolný skleník na kvalitných betónových základoch. Zdroj foto: Depositphotos
Rozmýšľate nad stavbou skleníka či altánku? Akým omylom sa vyvarovať a ako na pevné základy pre skleník alebo inú drobnú stavbu? Mnoho kutilov robí niekoľko nasledujúcich chýb pri betónovaní, ktoré môžu ohroziť celú konštrukciu.
Mať skleník či altánok na záhrade je skvelý nápad. Tieto stavby nielen skrášlia vašu záhradu, ale zároveň rozšíria vaše možnosti — či už pri pestovaní rastlín alebo pri trávení voľného času. No na to, aby ste sa mohli tešiť z týchto stavieb a využívať ich desaťročia, potrebujete mať pre ne pevné základy. Nesprávne zhotovené základy totiž môžu spôsobiť praskanie konštrukcie, prepadnutie stavby či dokonca jej zničenie. Ako teda správne postaviť základy pre skleník alebo altánok a na aké chyby si dať pozor?
Základy sú opornou kostrou každej stavby. Ich hlavnou úlohou je rovnomerne rozložiť hmotnosť stavby a zabezpečiť jej stabilitu aj pri zachovaní poveternostných podmienok. Pre záhradné stavby, ako sú skleníky či altánky, sú základy často podceňovaným prvkom, no ich nesprávne vyhotovenie môže spôsobiť problémy už po pár mesiacoch.
Správne vyhotovené základy:
Prvým krokom pri stavbe základov je dôkladná príprava terénu. Veľa domácich majstrov sa však dopúšťa chyby tým, že základy vybetónujú priamo na mäkkom podloží bez akéhokoľvek spevnenia. Takýto prístup môže spôsobiť nerovnomerné prepadnutie stavby.
Tip:
Výber správneho cementu je dôležitý pre pevnosť a životnosť základov. Použitie nekvalitného alebo nevhodného cementu môže totiž viesť k oslabeniu konštrukcie, vzniku trhlín alebo iných komplikácií.
Ako si vybrať správny cement?
Mnohí kutilovia robia chybu pri miešaní betónu. Buď pridajú príliš veľa vody, čím sa betón stane slabým, alebo naopak zmes príliš zahustia, čo sťaží jej spracovanie.
Ideálny pomer pre betónovú zmes:
Tip:
Počasie výrazne ovplyvňuje proces tuhnutia betónu. Ak betónujete počas extrémnych teplôt alebo mrazov, môže to ovplyvniť pevnosť výslednej konštrukcie.
Správne podmienky pre betónovanie:
Výstuž betónu je nevyhnutná aj pri menších stavbách. Oceľové prúty alebo kari siete zabezpečia, že betón odolá tlakovým a ťahovým silám a nehrozí tak jeho popraskanie.
Tip:
Ak betón správne nezhutníte, vzniknú v ňom vzduchové bubliny, ktoré môžu ohroziť pevnosť konštrukcie.
Ako správne zhutniť betón?
Betón po naliatí potrebuje čas na správne tvrdenie. Rýchle vysychanie môže spôsobiť praskliny a oslabenie konštrukcie.
Tip:
Postaviť správne základy pre altánok či skleník nie je žiadna veda. Vďaka týmto radám sa vám to podarí bez zbytočných chýb.
Zistite, prečo sú chelátové hnojivá ideálnou voľbou pre zdravý rast rastlín aj v náročných pôdach.…
Apríl je v plnom prúde, stromy už začínajú pučať a na niektorých sa objavujú prvé…
Viete, čo je frigo sadba jahôd? Ak nie, oplatí sa poznať nasledujúce skutočnosti. (viac…)
Choroby ruží ako čierna škvrnitosť a múčnatka môžu rýchlo zničiť krásu vašich kvetov. Zistite, ako…
Poradíme tipy, ako prinavrátiť krásu vašej zelenej ploche, ak máte na trávniku fľaky. (viac…)
Krása a úžitok nemusia ísť proti sebe – práve naopak. V posledných rokoch sa v…