Čo potrebujete vedieť skôr, ako si kúpite alebo postavíte skleník

Čo potrebujete vedieť skôr, ako si kúpite alebo postavíte skleník Zdroj foto: Pixabay

Čo potrebujete vedieť skôr, ako si kúpite alebo postavíte skleník na svojom pozemku vám povieme v praktických radách v tomto článku.

Myšlienka vlastniť skleník a mať tak zásobu potravín alebo byliniek po celý rok je veľmi lákavá. Skleníky otvárajú záhradkárom bránu fantázie. Viete, čo potrebujete vedieť skôr, ako si kúpite alebo postavíte skleník? Skleníky so sebou prinášajú veľkú zodpovednosť. Potrebujete v ňom mať správnu teplotu, vodu, vetranie, stojany a niekedy aj elektrinu.

1. Veľkosť skleníka

Pred zakúpením skleníka si ujasnite, aký veľký skleník chcete mať a čo v ňom chcete pestovať. Zainvestujte skôr do väčšieho skleníka ako do menšieho, pretože ak by ste sa neskôr rozhodli vo svojom pestovaní pokračovať vo väčšom, rozšírenie malého skleníka vás vyjde drahšie a zaberie vám viac času, ako zakúpiť skleník so širším rozmerom, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám.

Ako sa dá využiť epsomská soľ vo vašej záhrade

2. Vykurovanie skleníka

Základom je ujasniť si, ako chcete skleník vykúriť. Teplo je primárnou esenciou každého skleníka. Bez vykúrenia sa v zime nebude v ňom môcť záhradkárčiť. Na výber sú dostupné plynové, elektrické a propánové vykurovacie jednotky. Všetky fungujú dobre, voľba závisí však od toho, čo je k dispozícii vo vašej blízkosti.

3. Sumarizácia

Skleník zakúpite zväčša iba so základným rámovaním a vlečkou. Za všetko „extra“ sa platí. Predstava vlastniť skleník je naozaj lákavá, ale musíte mať dostatok času sa mu venovať. Predsa len, pridať si cez zimné obdobie čerstvé bylinky do vášho jedla, alebo sa pokochať bujnou vegetáciou (v závislosti od toho, čo budete pestovať), je naozaj výnimočné. Ale nezabúdajte aj na to, že zaobstaranie si skleníka vyžaduje určitú dávku flexibility a zodpovednosti.

Pred tým, ako sa rozhodnete skleník zakúpiť, skontrolujte si, či nebudete potrebovať stavebné povolenie vo vašej oblasti.

Lavičky a regály, ktoré si budete chcieť zaobstarať do vnútra skleníka, je potrebné zakúpiť si samostatne.

Ak sa pozemok nachádza na plnom slnku, rátajte so zakúpením tieňových záclon.

A v neposlednom rade si zabezpečte automatizovaný zavlažovací systém, ktorý vám umožní opustiť skleník aj na niekoľko dní.