Hnojenie izbových rastlín: Kedy a ako nato?

Hnojenie izbových rastlín: Kedy a ako nato? Zdroj foto: Depositphotos

Či už máte len jednu izbovku alebo mnoho, niekedy nastane čas, že potrebujú výživu. Hnojenie izbových rastlín je pre ich zdravý rast dôležité.

Hnojenie izbových rastlín im pomáha správne rásť a udržiavať ich zdravý vzhľad. Niektoré z nich sa vám navyše vedia odvďačiť krásnymi kvetmi.

Kedy je najlepší čas na hnojenie izboviek

Najideálnejšími obdobiami sú jar a leto. Ak žijeme v prostredí s teplejšími zimami, môžeme hnojiť aj počas skorej jesene.

S hnojením je potrebné prestať od konca októbra, pretože väčšina rastlín sa pripravuje na zimný spánok a počas chladných mesiacov nerastie.

Ako často hnojiť izbovky

Kompost z červov môžeme aplikovať koncom marca. Postačí jedna aplikácia za rok.

Ostatné hnojivá, ktoré sa pridávajú do zálievky, používame raz za mesiac od apríla a končíme v spomínanom októbri.

Niektorí výrobcovia hnojív uvádzajú, že sa niektoré hnojivá môžu pridávať do každej zálievky. Avšak ani s výživou to netreba preháňať a postačí raz za mesiac.

Spôsoby hnojenia izbových rastlín

Izbovkám veľmi prospieva, ak sa do pôdy pridá kompost z červov. Je organický a poskytuje prospešné prospešné mikroorganizmy na zvýšenie mikrobiálnej aktivity v pôde.

Pracujú v symbióze s koreňmi rastlín, aby poskytli mineralizáciu, posilnili rastliny a prispeli k celkovému zdraviu.

V prípade 15 centimetrového pestovateľského kvetináča aplikujeme pol centimetrovú vrstvu kompostu. Červí kompost používame skoro na jar, keď sa počasie otepľuje.

Hnojivo, ktoré pridávame do zálievky riedime v pomere, ktoré uvádza výrobca. Vždy používame typ, ktorý je určený na konkrétnu rastlinu alebo aspoň druh.

Ako používať králičí trus ako hnojivo

Rady, na ktoré treba pamätať pri hnojení rastlín

S hnojením to nepreháňame

Hnojivá môžu spáliť korene rastlín, ak je koncentrácia príliš silná alebo ich aplikujeme príliš často. V záhrade sa soli vyplavujú z pôdy ľahšie ako v malom kvetináči, preto na to treba myslieť.

Nehnojíme suchú rastlinu

Ďalší tip, ktorý je dôležitý pri hnojení izboviek, je, že rastlinu, ktorá je príliš suchá a zvädnutá, nehnojíme. Kvet sa potrebuje najskôr zotaviť.

Pri hnojení je dôležité i svetlo

Ak majú naše rastliny slabé osvetlenie, hnojíme ich menej často. Rast je pomalší a rovnako aj rýchlosť vysychania pôdy po zálievke.