Možno ich pestujete aj vy. Spoznajte zázračné plody z vašej záhrady s blahodarnými účinkami.
Vitajte vo svete záhradníctva, kde nie je krása jediným darom prírody. Tieto tri zázračné plody, ktoré nielenže rozžiaria vašu záhradu, ale poslúžia aj ako prirodzené liečivá: čistec lesný, čučoriedka obyčajná a brusnica pravá, by nemali chýbať na vašom pozemku.
Prírodný detoxikant vo vašej záhrade čistec lesný (Stachys sylvatica) je bylina, ktorá môže byť nielen estetickým doplnkom záhrady, ale aj súčasťou vašej domácej lekárne. Dosahuje výšku až sto centimetrov a je charakteristická srdcovitými listami a tmavofialovými kvetmi: Čistec býva nenáročný na pestovanie. Odporúčame ho vysádzať vo vlhkých pôdach a na tienistom mieste.
Liečivé využitie čistca je široké. Odvar z jeho listov sa tradične používa na čistenie tela od toxínov, čo ho robí ideálnym pri liečbe vnútorných zápalov a pri podpore zrážanlivosti krvi. Vedomosť o týchto benefitoch nesie so sebou ďalší rozmer záhradníčenia, a to pestovanie bylín, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť vaše zdravie.
Antioxidantová superpotravina z vášho pozemku – Čučoriedka obyčajná (Vaccinium myrtillus). Tento nízky krík s tmavofialovými plodmi je známy aj svojím významom v ľudovej medicíne. Vďaka vysokému obsahu antokyanov v plodoch a glukonínov v listoch, čučoriedky predstavujú silný zdroj antioxidantov. Využitie čučoriedok je všestranné, od posilňovania cievnych stien až po zlepšenie zraku. Pestovanie čučoriedok je navyše jednoduché a ich plody sa môžu konzumovať čerstvé, alebo spracovať do lekvárov či kompótov.
Medzi zázračné plody záhrady patrí aj domáci liečiteľ močových ciest – Brusnica pravá (Vaccinium vitis-idaea), kvitnúca od mája do júla, je známa pozitívnymi účinkami na močový trakt. Fenolové glykozidy, tryloviny a flavonoidy obsiahnuté v listoch brusníc pomáhajú pri zápaloch močových ciest a pôsobia dezinfekčne. Pozor však na dlhodobé užívanie odvarov z listov, pretože môžu byť škodlivé pre pečeň. Plody brusnice sú nielen chutné, ale aj účinné pri znížení telesnej teploty.
Ako na zazimovanie byliniek, takto je to správneEchinacea purpurová (Echinacea purpurea) je známa pre svoje účinky na posilnenie imunitného systému. Tento trvalkový kvet, pôvodne pochádzajúci z amerických prérií, má krásne fialové kvety, ktoré prilákajú do vašej záhrady včely a motýle. Echinacea rastie najlepšie na slnečných miestach s dobre priepustnou pôdou. V ľudovej medicíne sa využíva na podporu imunity a prevencie proti nachladnutiu. Odvar alebo tinktúra z jej koreňov a listov môže pomôcť v období zvýšenej záťaže na organizmus, najmä počas chladných mesiacov.
Nechtík lekársky (Calendula officinalis) je nenáročná rastlina, ktorá okrem dekoratívnej hodnoty prináša aj množstvo zdravotných benefitov. Tento kvet, známy svojimi jasne oranžovými alebo žltými kvetmi, je obľúbeným doplnkom do záhrady. Nechtík lekársky potrebuje slnečné a pravidelné stanovisko. Z jeho kvetov sa vyrábajú masti a obklady na rany a popáleniny. Odvar z kvetov pomôže pri zápaloch.
Levanduľa (Lavandula angustifolia) je nielen aromatickým skvostom záhrad, ale aj mocným pomocníkom pri stresových stavoch. Táto stredomorská bylinka s fialovými kvetmi vyžaduje slnečné miesto a suchšiu, priepustnú pôdu. Sušené kvety sa často používajú na upokojujúce čaje a levanduľový olej pomáha pri problémoch so spánkom, stresom či pri bolestiach hlavy. Vysadenie levandule nielen skrášli vašu záhradu, ale prinesie aj prírodnú aromaterapiu priamo k vám domov.
Mäta pieporná (Mentha piperita) je ideálna bylinka na osvieženie v letných dňoch. Jej výrazná mentolová vôňa pôsobí povzbudivo, a preto je skvelým doplnkom do záhrady. Pestuje sa ľahko, ale potrebuje dostatok vlhkosti a slnečného miesta. Mäta je všestranná – lístky môžete pridať do nápojov, dezertov alebo pripraviť čaj, ktorý pomáha pri tráviacich ťažkostiach a upokojuje organizmus. Má tiež repelentné vlastnosti a môže slúžiť na odpudzovanie škodcov v záhrade.
Šalvia (Salvia officinalis) je vynikajúca liečivá bylina so širokým spektrom použitia. Je nenáročná na pestovanie a obľubuje slnečné miesta. Šalvia má antiseptické a protizápalové účinky, čo z nej robí ideálnu bylinku na kloktanie pri bolestiach hrdla či zápaloch ďasien. Pridáva sa aj do jedál ako aromatické korenie, ktoré má blahodarný vplyv na trávenie.
Pestovanie liečivých rastlín vo vašej záhrade nie je len koníčkom, je to cesta k sebestačnosti v oblasti zdravia a pohody. Či už ste záhradkár začiatočník alebo skúsený, môžete sa pridať k rastúcemu trendu záhradníctva s výhodami pre zdravie. Nezabudnite, že aj keď nám príroda poskytuje tieto dary, je dôležité konzultovať použitie rôznych liečivých bylín s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.
Únava je vaša stála spoločníčka? Prírodné riešenie je bližšie, ako si myslíte. Predstavujeme vám bylinkové…
Sterilizovaný hlávkový šalát môže byť chutnou možnosťou, ako uchovať vitamíny z vašej záhrady aj počas…
Sušená zelenina môže predstavovať metódu, ako vhodným spôsobom konzervovať úrodu z vašej záhrady na zimu. …
Magické sviečky sú symbolom nielen Vianoc. Ľudstvo fascinovali už od nepamäti. Máme pre vás zaujímavosti…
Inkovia používali túto rastlinu ako liek na vysoký cholesterol, cukrovku alebo žalúdočné problémy. Aké sú…
Nasledujúci nápad si zamilujete. Nielenže vám umožní recyklovať odpad, ale získate aj pekný vianočný stromček…