Zber medvedieho cesnaku plus ako z neho variť

Zber medvedieho cesnaku plus ako z neho variť Zdroj foto: Depositphotos

Ak sa poponáhľate, ešte nájdete najmä v listnatých lesných porastoch zdravú bylinu. Zber medvedieho cesnaku sa oplatí. Dajú sa z neho totiž pripravovať chutné jedlá. 

Medvedí cesnak je skutočne zdravá kulinárska pochúťka – táto voľne rastúca rastlina, ktorá rastie práve teraz v hojnom počte, by určite mala patriť do vášho jedálnička.  Má totiž veľmi veľa benefitov pre vaše zdravie. Láka ju vlhká pôda a tienisté lesné prostredie. Medvedí cesnak zažil v poslednom období kulinársky boom, ktorý zaujal popredné miesto popri rebarbore a špargle. Má krátke vegetačné obdobie, zvyčajne sa objavuje najskôr v polovici marca a trvá do začiatku mája.

Kvetinová záhrada na zjedenie: Vypestujte si jedlé kvety

Zber medvedieho cesnaku, na čo treba dať

Medvedí cesnak spoznáte podľa výraznej vône, dlhých špicatých listov a bielych kvetov, ktoré kvitnú na konci sezóny. Ak je táto rastlina príliš zakvitnutá, nezbierajte ju. Listy takéhoto divokého cesnaku sú totiž menej chutné a čím sú staršie, tým viac získavajú horkejšiu chuť.

Aj keď medvedí cesnak ľahko odhalíte najmä vďaka prenikavej cesnakovej vôni, napriek tomu buďte pri zbere opatrní. Vyskytli sa totiž prípady, keď si ľudia pomýlili jedovaté rastliny (ako je napríklad konvalinka) s medvedím cesnakom. Preto pred odtrhnutím listu si overte, či je prítomná spomínaná  ostrá vôňa podobná obyčajnému cesnaku, ktorý pestujete vo svojich záhradkách. Ak nemáte čas nazbierať si vlastný divoký cesnak, vyskúšajte trhy. Pri výbere voľte iba čerstvé listy a vyhnite sa zvädnutým a poškodeným kusom.

Zber medvedieho cesnaku plus ako z neho variť
Zdroj foto: Depositphotos

Ako variť medvedí cesnak

Medvedí cesnak pred úpravou vždy dobre očistite od zeme a opláchnite v studenej vode. Listy sa dajú konzumovať čerstvé, bez tepelnej úpravy. Tak si zachovajú najviac vitamínov a výživných látok. Čerstvú chuť a vôňu zvýrazníte jemným nasekaním. Takto pripravený cesnak môžete použiť do šalátov, výroby bylinkového masla, dresingov, pomazánok či pesta.

Varenie listov medvedieho cesnaku zmierni chuť, preto ho stačí blanšírovať (zapariť vriacou vodou) 30-60 sekúnd, ako by ste to robili so špenátom. Po uvarení sa jeho objem veľmi zmenšuje, takže treba na to myslieť pred prípravou jedál z medvedieho cesnaku. Ak vás odrádza  jeho pikantná chuť, môžete časť nahradiť špenátovými listmi. Tak dosiahnete príjemnú vyváženú chuť.  Ak chcete, aby si cesnak zachoval sviežu zelenú farbu, opláchnite ho ľadovou vodou.