Zbierame liečivé rastliny: Mäta pieporná očistí vaše telo a uľaví žalúdku

Mäta pieporná je liečivá rastlina Zdroj foto: Pxabay.com

Vôňavá bylinka so sviežou vôňou je súčasťou mnohých záhrad. Okrem očisty organizmu mäta pieporná dokáže aj všeličo iné.

Mäta pieporná je bylina, ktorá dokáže chladiť a detoxikovať organizmus, najmä pečeň. Ide o trvácu rastlinu s vodorovným podzemkom, z ktorého vyrastá niekoľko rozkonárených až 1 m vysokých stoniek.

Obsahuje silice (1 – 3 percent, hlavné zložky mentol a jeho estery), triesloviny, horčiny, flavónové glykozidy a iné.

O liečivých účinkoch mäty piepornej sa písalo už v najstarších čínskych herbároch. Výluhy zo sušenej bylinky sa pridávajú do ústnych vôd, zubných pást, šampónov, telových zásypov a do rozličných pleťových prípravkov. Mentol, ktorý obsahuje, potláča citlivosť nervových zakončení a vyvoláva pocit chladu a osvieženia. Pôsobí upokojujúco a dezinfekčne. Mäta sa používa aj ako korenina.

Ako sušiť liečivé bylinky?

Táto najznámejšia liečivá rastlina pomáha pri tráviacich ťažkostiach. Lieči hnačku, koliku, otravu potravinami a žalúdočnú chrípku. Pôsobí ako všeobecné tonikum a pomáha aj pri migréne. Expektoračné a antispazmolitické vlastnosti sú užitočné pri liečbe astmy, bronchitídy, sinusitídy, prechladnuti a kašľa.

Mätový čaj pite pri poruchách trávenia, kolike, plynatosti, nevoľnosti, zvracaní, zníženej chuti do jedla, menštruačných bolestiach, pri bolestiach brucha a žlčníka.

Mäta pomáha aj pri kašli, zápale priedušiek, prechladnutí a je známa aj pre svoje posilňujúce účinky na nervovú sústavu či afrodiziakálne pôsobenie. Keďže má protizápalové vlastnosti, prospieva aj pri liečení zapálených ďasien a bolesti zubov.

Zber mäty piepornej

Na sušenú drogu sa používajú listy alebo celá vňať.  Zbiera sa pred kvitnutím. Listy napadnuté hrdzou nezbierame. Sušíme ich rýchlo v tieni pri teplote do 35 °C. Bylinku chránime pred svetlom a vlhkom. Dlho ju neskladujeme, lebo časom sa znehodnocuje.