Objavte ačokču: Prírodný liek na cholesterol a tráviace problémy. Zdroj foto: Depositphotos
Inkovia používali túto rastlinu ako liek na vysoký cholesterol, cukrovku alebo žalúdočné problémy. Aké sú skutočné zdravotné benefity ačokče a akým spôsobom je ju najlepšie konzumovať?
Ačokča (Cyclanthera pedata) je síce na našich tanieroch novinkou, no jej účinky poznali už starí Inkovia. Tento malý zelený plod v sebe ukrýva výnimočné liečivé vlastnosti, ktoré moderná veda postupne odhaľuje. Od podpory srdca cez detoxikáciu až po prevenciu vážnych ochorení, táto popínavá rastlina pripomínajúca uhorku by mala patriť do jedálnička každého, kto dbá o svoje zdravie. Aké sú skutočné zdravotné benefity ačokče?
Ačokča je prírodným „čističom“ ciev. Obsahuje rastlinné steroly, ktoré regulujú hladinu zlého LDL cholesterolu v krvi a bránia jeho usadzovaniu v tepnách. Takto sa jej darí znížiť riziko aterosklerózy – nebezpečného upchatia ciev, ktoré môžu viesť k infarktu či mŕtvici.
Medzi zdravotné benefity ačokče patrí aj fakt, že podporuje cirkuláciu krvi, čím zlepšuje prietok živín a kyslíka v organizme. Navyše znižuje zápaly v cievach a prispieva tak k prevencii srdcových ochorení.
Tip: Pravidelná konzumácia čaju z ačokče je skvelým pomocníkom pre ľudí s vysokým krvným tlakom.
Jednou z najväčších výhod ačokče je jej schopnosť prirodzeným spôsobom podporovať chudnutie. Prečo? Má totiž vysoký obsah vlákniny, ktorá pomáha pri trávení. Zlepšuje trávenie aj tým, že podporuje pohyb čriev a zabraňuje zápche.
Takisto predstavuje ideálnu potravinu pre detoxikáciu organizmu, pretože zbavuje telo toxínov a zabraňuje zadržiavaniu vody.
Pravidelná konzumácia ačokče môže pomôcť ľuďom s nadváhou dosiahnuť sen po vysnenej postave, najmä v kombinácii so zdravým životným štýlom.
Ačokča je vhodná aj pre ľudí s cukrovkou 2. typu. Obsahuje látky, ktoré pomáhajú stabilizovať hladinu cukru v krvi a podporujú citlivosť buniek na inzulín.
Vláknina absorbuje sacharidy v strave a nedochádza tak k prudkému zvýšeniu hladiny cukru. Ačokča tiež pomáha telu efektívnejšie využívať energiu z príjmu potravy.
Pridanie ačokče do stravy je preto skvelou prevenciou proti cukrovke a metabolickým poruchám.
Ako bolo spomenuté vyššie, ačokča je prirodzeným liekom pre vaše črevá. Obsah vlákniny stimuluje tráviaci systém, predchádza zápche a zlepšuje peristaltiku čriev. Navyše:
Jedným z menej známych benefitov ačokče je jej protizápalová sila. Či už ide o zápal kĺbov, svalovú bolesť alebo bolesť spôsobenú opuchmi.
Tradične sa z nej pripravoval odvar, ktorý sa používal ako kloktadlo pri angíne alebo pri zápaloch ústnej dutiny.
Ačokča pomáha ženám, ktoré trpia hormonálnou nerovnováhou. Vďaka svojmu zloženiu zmierňuje príznaky menopauzy, ako sú návaly tepla, náladovosť či únava. Okrem toho podporuje aj celkovú hormonálnu reakciu v tele.
Vďaka vysokému obsahu vitamínov a antioxidantov posilňuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Antioxidanty chránia bunky pred oxidačným stresom a bránia vzniku chronických ochorení či predčasného starnutia.
Pripravte si plnenú ačokču s mäsovou, syrovou alebo zeleninovou plnkou. Recept sme si spomínali tu:
Pridajte ju surovú do šalátov spolu s paradajkami, uhorkami a bylinkami.
Urobte si šťavu z plodov a listov, ktorá detoxikuje a podporuje váš metabolizmus.
Vychutnajte si čaj z listov ačokče na podporu trávenia a zníženie tlaku.
Ačokča je skutočným „zázrakom prírody“, ktorý spája výnimočnú chuť s neoceniteľnými zdravotnými benefitmi. Navyše jej pestovanie nie je náročné a dokáže rásť takmer všade.
Začleňte ju do vašej stravy – vaša strava aj telo sa vám poďakujú!
Ktoré jarné vône sú tento rok trendom? Vyskúšajte tipy od odborníkov, ktoré nádherne prevoňajú váš…
Žlté listy na hortenzii môžu znamenať niekoľko problémov. Odhaľte, o čo konkrétne ide. (viac…)
Kručinka farbiarska je nenáročná trvalka s liečivými účinkami a žiarivými žltými kvetmi. Zistite, ako na…
Vedeli ste, že v prírode slovo burina neexistuje a že takmer každé nechcené rastliny v…
Odkvitnuté kvety orgovánu môžu pôsobiť na obľúbenom kríku nevzhľadné, preto ich niektorí pestovatelia odstraňujú. Je…
Pestovanie rastlín pri demencii sa javí ako účinná forma terapie a na ľudské zdravie má…