Zelená strecha na garáži – moderné ekologické riešenie

Zelená strecha na garáži – moderné ekologické riešenie

V súčasnosti sa ráta každý kúsok funkčnej zelene, ktorú máme v okolí. Vedeli ste, že príjemná zelená strecha môže byť nielen na dome, ale aj na garáži.

 

Pri rekonštrukcii alebo stavbe domu či garáže stojí za zamyslenie urobiť niektoré veci inak. Napríklad zrealizovať na streche na údržbu nenáročnú zatrávnenú plochu, ktorá spríjemní podmienky využívaných priestorov, zlepší klímu v okolí a navyše dá priestor opeľovačom a inému potrebnému hmyzu.

Realizácia zelene strechy vôbec nie je zložitá. A pokiaľ si vyberiete extenzívnu zelenú strechu, teda s menším objemom zeminy, na ktorej sa bude dariť trávam a rozchodníkom, aj starostlivosť o ňu je v podstate nulová.

Aj strechy majú svoj deň

Vedeli ste, že 6. jún je deň zelených striech, ktorý sa oslavuje od roku 2020? Tejto výsady sa zeleným strechám nedostalo vďaka tomu, že sú čoraz populárnejšie, ale kvôli tomu, že reálne zlepšujú život. Konkrétne kvalitu prostredia v dome či garáži, teda v interiéri, a zároveň sú príspevkom k lepšiemu životnému prostrediu.

„Zelená strecha sa v lete neprehrieva, v zime pomáha udržiavať stabilnú teplotu v interiéri. Okrem toho zelená strecha zlepšuje mikroklímu okolitého prostredia – znižuje prašnosť a hlučnosť, zadržiava dažďovú vodu, čím pomáha predchádzať lokálnym povodniam, a rastlinky pohlcujú skleníkové plyny z ovzdušia. Zelené strechy sú jednou z ciest k uhlíkovej neutralite,“ zhrnula prednosti zelených striech odborníčka na tento druh striech Martina Huková zo Sika.

Medzi ďalšie plusy zelenej strechy patrí to, že predlžujú životnosť strechy aj samotnej stavby. Obavy, že by zelená strecha mohla zatekať, nie sú namieste. Veď okrem vegetačnej vrstvy sa skladá z hydroizolačnej vrstvy (zabraňuje presakovaniu vody aj prerastaniu koreňov), z tepelnej izolácie a z parozábrany. Ak sú vrstvy správne urobené, strecha bude mnoho rokov žiť a slúžiť, a nie zatekať.

Chce to plán

Ak vás tieto možnosti a prednosti zelených striech zaujali a zvažujete, že by ste si ju umiestnili na svoju montovanú garáž, v prvom rade treba myslieť na nosnosť strechy.

„Pri plánovaní treba určite myslieť na navýšenú nosnosť strechy, nakoľko bez toho by nebola možná realizácia zelenej strechy. Všetko však závisí od veľkosti stavby. So zelenými strechami máme skúsenosti, takže vieme zákazníkovi poradiť najvhodnejšie riešenie,“ povedal Matej Truban zo spoločnosti Gardeon, ktorá má s podobnými realizáciami skúsenosť.

Nosnosť strechy sa dá jednoducho zvýšiť pridaním nosníkov. „Štandardná nosnosť strechy je 125 kg/m2, tá sa dá sa zvýšiť až na 250 kg/m2. Počet pridaných nosníkov záleží od hĺbky stavby. Ak je potrebná nosnosť nad 251 kg, tak sa k nosníkom pridajú aj podporné stĺpy. Ale v prípade zelenej strechy pre štandardnejšie rozmery garáže, teda pre jedno alebo pre dve autá je zväčša dostačujúce pridanie nosníkov,“ dodal M. Truban.

Kvalitné priesady, čo ovplyvňuje ich zdravie?

Auto pod trávnikom

Okrem predĺženia životnosti samotnej stavby je garáž so zelenou strechou dobrou správou aj pre auto a veci uskladnené v garáži. Nie sú vystavené veľkým výkyvom teplôt, v lete sa neprehrievajú a v zime netreba v garáži toľko (alebo vôbec) kúriť.

Zelená strecha sa dá realizovať na plochej aj šikmej streche, má rovnaké vlastnosti, iba údržba je trochu iná. Našťastie sa o zelenú strechu stačí postarať raz alebo dvakrát do roka – zbaviť ju vysušených rastlín a náletov. To je všetko. Postarať sa o to môže aj záhradník.

Spôsob údržby však vie majiteľ do veľkej miery ovplyvniť sám podľa toho, aký druh rastlín si pre zelenú strechu vyberie. Všetko dostane už hotové, na kľúč. Nemusí siať, polievať ani plieť. „Áno, zelenú strechu pripraví firma podľa výberu zákazníka,“ potvrdil Truban.

Vyššia hodnota nehnuteľnosti

Realizácia zelenej strechy na dome alebo na garáži zvyšuje okrem komfortu užívania nehnuteľnosti aj jej hodnotu. Samozrejme, iba pod podmienkou, že zelená strecha bola zrealizovaná správne. Pre zelené strechy existujú Štandardy pre navrhovanie, realizáciu a údržbu. Pokiaľ ich vy, resp. dodávateľ zelenej strechy dodrží, je vhodné prehodnotiť aj poistenie nehnuteľnosti, výšku poistnej sumy ako aj výšku poistného krytia, pretože sa zhodnotením strechy zmenila cena nehnuteľnosti.

„V súvislosti so zavádzaním ekologických riešení pri výstavbe či prerábke rodinných domov sa tento trend odrazil aj na poistnom krytí. V rámci poistenia nehnuteľnosti môžu byť do poistenia automaticky, čiže bez nároku na ďalšie poistné, zahrnuté  aj náklady na obnovu trvalých trávnych porastov a rastlín ako súčastí konštrukcie stavby, tzv. zelené strechy alebo zelené steny. Ide o náklady vynaložené v súvislosti s poistnou udalosťou na obnovu trvalých porastov a rastlín, ktoré sú  súčasťou projektovej dokumentácie stavby,“ povedala Alena Kováčiková, produktová manažérka PREMIUM Poisťovne.

Aj poisťovňa bude vyžadovať, aby boli pri realizácii zelenej strechy dodržané platné technické normy a správna údržba.

Skladovanie vína: Dôležité tipy, ktoré treba vedieť

Fakty, ktoré ste o zelenej streche možno nevedeli

  • Aj keď zelené strechy oslavujú svoj deň 6. júna len od roku 2020, vôbec nejde o nový spôsob riešenia strechy. Naopak, zelené strechy sú tu už po stáročia a v modernej architektúre sa začali využívať pred približne osemdesiatimi rokmi v Škandinávii. Potom sa nimi inšpirovali nemeckí stavitelia a dnes už sú po celom modernom svete.
  • Aj domy, ktoré nie sú energeticky pasívne alebo nízko energetické môžu mať zelenú strechu. Tak prečo potom nie garáž?!
  • Neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by naznačoval, že zelené strechy sú náchylnejšie na zatekanie. V skutočnosti niektoré štúdie naznačujú, že zelená strecha má dlhší životný cyklus vďaka vodotesnej membráne a ochranou pred UV žiarením. Substrát zas pôsobí ako prirodzená bariéra proti poveternostným vplyvom.
  • Zelené strechy si vyžadujú zavlažovanie iba na začiatku, kým sa rastliny zakorenia (výnimkou sú predpestované rohože). Potom už zelené strechy zvyčajne nepotrebujú polievať. Stávajú sa neoddeliteľnou súčasťou kolobehu vody v prírode.