10 malých izboviek, ktorým stačí slabé svetlo

10 malých izboviek, ktorým stačí slabé svetlo Fittonia albivenis, zdroj foto: Depositphotos

Ak máte tmavý dom či byt, všetky rastliny si dovoliť pestovať nemôžete. Existuje však 10 malých izboviek, ktoré veľa svetla nepotrebujú. 

Predstavujeme vám 10 malých izboviek, ktorým sa bude dariť i pri slabom svetle, len nenarastú do takých rozmerov, ako pri dostatku svetla.

Svokrin jazyk

Svokrine jazyky môžete nájsť v rôznych odrodách. Sú to pomaly rastúce izbové rastliny, ktorým môže trvať roky, kým dosiahnu svoju zrelú veľkosť. Navyše sú nenáročné na pestovanie. Existujú druhy s tmavozelenými listami, žltým a zeleným panašovaním alebo dokonca škvrnitými modro-zelenými listami.

Nároky na vodu: Medzi jednotlivými zálievkami nechajte pôdu vyschnúť.

Svokrin jazyk
Svokrin jazyk, zdroj foto: Depositphotos

Fittonia albivenis

Fittonia albivenis je drobná rastlina, ktorú často nájdete v teráriách, keďže jej domovom sú dažďové pralesy. Fittonia albivenis má malé listy so žilkami, ktoré sú často farebné. Odrody môžu byť ružové, červené, zelené alebo biele. Tento kvet vám dá tiež vedieť, kedy potrebuje poliať. Jeho listy totiž výrazne zvädnú.

Vtáčia búdka: Kedy ju umiestniť do záhrady?

Nároky na vodu: Medzi polievaním nechajte vrchnú vrstvu zeme vyschnúť.

Filodendron srdcovolistý
Filodendron srdcovolistý, zdroj foto: Depositphotos

Filodendron srdcovolistý

Filodendron je ďalšou bežnou izbovkou, ktorej neprekáža nedostatok svetla. Najznámejší z tohto rodu je filodendron srdcovolistý, ktorý má listy v tvare srdca. Ide o popínavú rastlinu, ktorá vytvára stále nové listy i pri slabom svetle. Filodendron srdcovolistý síce v tieni rastie pomalšie ako na slnečnom mieste, ale na kráse mu to neuberie.

Nároky na vodu: Medzi zavlažovaním nechajte pôdu vyschnúť.

šťastný bambus
Šťastný bambus, zdroj foto: Depositphotos

Šťastný bambus

Šťastný bambus je rastlina, ktorá sa často dáva ako darček pri kolaudácii, pretože podľa feng-shui sa verí, že príjemcovi prináša šťastie. Môže sa pestovať vo vode alebo v pôde a je veľmi nenáročný na starostlivosť. Šťastný bambus môže byť tiež umiestnený na tienistom mieste, ale potrebuje aspoň trochu svetla, aby skutočne prosperoval.

Nároky na vodu: Ak sa pestuje v pôde, udržiavajte ju vlhkú. Ak sa uchováva vo vode, doplňte vodu každých 7-10 dní.

Zelenec chochlatý
Zelenec chochlatý, zdroj foto: Depositphotos

Zelenec chochlatý

Zelenec je pestovaný v mnohých domácnostiach, a to najmä kvôli svojej nenáročnosti. Nepotrebuje dostatok svetla a tiež sa ľahko rozmnožuje.

Nároky na vodu: Pred zalievaním ponechajte vrchné dva centimetre pôdy vyschnúť.

Ďalšie rastliny vám prezradíme v nasledujúcom článku.