10 vonkajších rastlín, ktoré nepotrebujú slnko

10 vonkajších rastlín Zdroj foto: Pixabay

Máte tienistú záhradu a neviete, čo v nej môžete posadiť? Spoznajte 10 vonkajších rastlín, ktorým sa bude dariť aj pri nedostatku slnečného žiarenia.

Niekedy môžete robiť všetko správne, a aj tak sa vám nič neurodí. Príčinou môže byť, že máte tienistú záhradu, ktorá vyhovuje iba malému množstvu rastlín. Predstavujeme vám 10 vonkajších rastlín, ktoré nepotrebujú slnko.

Šalát

V lete sa šalátu darí lepšie v tieni ako na priamom slnku. Aj keď si môžete kúpiť tieniacu látku na ochranu šalátov alebo inej zeleniny pred vystavením prílišnému slnku, lepšou stratégiou je udržiavať ich na vhodne zatienenom mieste.

Rukola

Táto zelenina je najmä hneď po vzídení citlivá na prudké slnko, preto by ste ju mali vysadiť do polotieňa.

Kel

Kel sa môže pestovať i na priamom slnku. No za týchto podmienok rastie neuveriteľne rýchlo. Nezaškodí mu však ani tienisté miesto, iba jeho rast sa trochu spomalí.

Mangold

Mangold je ďalšia zelenina, ktorej sa bude dariť aj na tienistom mieste vo vašej záhrade. Ide totiž o všestrannú rastlinu, ktorá vám prinesie úrodu, či rastie v tieni, alebo na slnku.

Začiatočnícke chyby: Tomuto sa treba vyhnúť, časť III.

Čo sa týka okrasných rastlín, na výber máte z nasledujúcich druhov.

Astilba

Astilba je pekná kvitnúca trvalka podobná kríkom, ktorá rastie v skupinách. Dorastá až do výšky 60 centimetrov a oživí tak tmavý kút vo vašej záhrade.

Hosta

Táto rastlina okrasná najmä listami vie vyplniť i tienisté miesta. Môže rásť tiež na slnečnom mieste, ale ani tieň jej nevadí.

Papradka samičia

Táto rastlina patrí do čeľade papradí, ktoré všeobecne potrebujú menej priameho slnka pre svoj správny rast. Dariť sa jej bude dokonca aj pod stromami.

Perovník pštrosí

Ďalšia krásna papraď pre vašu tienistú záhradu. Niektoré odrody môžu dorásť až do výšky 15 cm a sú vhodné do vlhkého a chladného prostredia.

Zimozeleň

Pôdokryvná plazivá rastlina, ktorá vás poteší svojou zeleňou aj počas chladných mesiacov. Zimozeleň dokáže nahradiť trávnik i na tienistých miestach a skrášli vašu záhradu vďaka kvetom modrej farby.

Netýkavka

Táto krásna rastlina kvitnúca v mnohých odtieňoch spestrí tmavé kúty vašej záhrady a bude sa jej dariť aj napriek nedostatku slnečného žiarenia.