10 základných úloh jesennej záhrady, I. časť

jablká, jeseň Zdroj foto: Pixabay

Na jarnú výsadbu sa treba pripraviť už na jeseň. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré môžu pomôcť k lepšej budúcoročnej úrode. Prinášame vám 10 základných úloh jesennej záhrady.

Záhradníci, ktorí sa pripravujú vopred, majú vždy tie najlepšie výsledky. Preto je dôležité riešiť úlohy súvisiace s jarnou záhradou práve teraz. Jeseň je ideálnou na prehodnotenie vašich záhradných úspechov počas roka a predísť tak chybám v tom nasledujúcom. Je to správny čas, aby ste vykonali úlohy, ktoré vám pomôžu pripraviť sa na jar, pretože pôda na jeseň je stále aktívna, dokým neprídu prvé mrazy.

Tu je niekoľko spôsobov, ako pripraviť záhradnú pôdu na nasledujúci rok:

Tieto rastliny lepšie prezimujú neostrihané

1.Otestujte svoju pôdu

Zo všetkých úloh je práve táto jedna z najdôležitejších. Počas leta vaše plodiny vysávali živiny z pôdy, aby prosperovali a rástli. Testovanie pH pôdy, ako aj hladiny draslíka, horčíka, vápnika a síry vám pomôže porozumieť zloženiu zeme. Poznanie zloženia vašej pôdy vám umožňuje podľa potreby meniť pH a hladiny minerálov. Toto všetko vám v konečnom dôsledku prinesie informácie, ktoré využijete pre lepšiu úrodu.

 

2. Vyčistite kvetinové a zeleninové záhony a kompostujte

Keďže jeseň so sebou prináša aj množstvo opadaného lístia, je potrebné kvetinové a zeleninové záhony vyčisť od nečistôt a postarať sa o prebytočnú burinu, aby nás na jar neprekvapila. Ak sme sa zbavili odumretých rastlín a nečistôt, môžeme rozložiť rovnomernú vrstvu kompostu alebo hnojiva na vyčistenú pôdu.

Jesenné upratovanie: Čo dať do kompostu?

3. Mulčujte alebo zakryte vašu záhradu

Nič nie je horšie ako odstraňovanie ton burín na jar, preto ak chcete na jar udržiavať burinu na uzde, na jeseň na záhradné záhony aplikujte 8 až  10 cm mulča. Mulčovač udržuje vlhkosť, zabraňuje budúcemu rastu buriny a izoluje rastliny i pôdu od kolísania teploty. Ak nechcete použiť mulč, môžete skúsiť napríklad kartón. Ten sa časom rozloží pod vplyvom počasia. Môžete tiež použiť vrstvy novín.

4. Zhromaždite všetky zvyšky sušených semien

Ak ešte nemáte pozbierané všetky semená, teraz je na to ten správny čas a dokončiť ich zber. Semená z voľne opeľovaných kvetov a zeleniny môžete pozbierať počas čistenia záhrady.

 

5. Zvážte pestovanie krycích plodín

Krycie alebo takzvané medziplodiny nemajú priame využitie pre človeka, ale zato môžu výrazne zlepšiť kvalitu pôdy. Krycími plodinami sú napríklad strukoviny, ktoré pridávajú do pôdy kyslík. Ten je potrebný pre zdravú záhradu. Tieto plodiny sú podceňované, ale mali by byť na zozname úloh. Nielenže prispievajú k zlepšeniu pôdy, ale potláčajú aj rast buriny a ničia škodcov. V oblastiach s častým výskytom zrážok  krycie plodiny pomáhajú znížiť eróziu pôdy.