13 účinkov remeselnej výroby na duševné zdravie, č. II.

13 účinkov remeselnej výroby na duševné zdravie, č. II. Zdroj foto: Pixabay

Ešte sme vás nepresvedčili, prečo si nájsť čas na svoje koníčky? Tu je ďalších 13 účinkov ručných prác na naše duševné a tým aj fyzické zdravie, ktoré vás možno budú motivovať.

Objavte ďalších 13 účinkov remeselnej výroby na naše duševné zdravie. O niektorých sme si hovorili tu:

13 spôsobov, ako vplýva kutilstvo na duševné zdravie, č. I

Odmena

Remeselná činnosť môže stimulovať uvoľňovanie neurotransmiteru dopamínu. Dopamín hrá úlohu v pocitoch potešenia, odmeny a motivácie, takže vyrobenie nejakej konkrétnej veci je jednoduchý spôsob, ako si prirodzene navodiť dobrú náladu.

Relax

Kutilstvo podporuje relaxáciu a relaxácia môže pomôcť zmierniť hladinu stresu a úzkosti. Stres možno tiež znížiť rytmickými, opakujúcimi sa pohybmi, ktoré vykonávame pri niektorých ručných prácach, ako je napríklad pletenie, tkanie, háčkovanie alebo brúsenie.

Vytváranie nových kontaktov

Koníčky ponúkajú jednoduchý spôsob zoznámenia sa s inými ľuďmi. Stačí, keď sa pridáme do skupiny na sociálnych sieťach, ktorí holdujú rovnakým hobby alebo remeslám a navzájom si vymieňať rady. Poskytne nám to pocit spolupatričnosti. Interakcia s ľuďmi, ktorí majú rovnaké záujmy a ciele ako my, môže byť tiež veľmi povznášajúca.

Čas, ktorý venujeme len sebe

Každý z nás potrebuje mať čas vyhradený na seba. Odborníci varujú, že práve to, že sa nevenujeme sebe, má na svedomí zvýšený výskyt depresií vedúcich často až k samovraždám. Ručné práce môžu ponúknuť pokojný, regeneračný čas na sebareflexiu, objavovanie seba samého a relaxáciu.

Benefity dotyku

Dotyk a práca s materiálmi, ako je hlina a tkaniny, môžu ponúknuť hmatateľný a upokojujúci zážitok. Fyzická práca s materiálmi môže tiež pomôcť uvoľniť zdravým spôsobom napätie a hnev.

Upokojujúci zmyslový zážitok

Vedeli ste, že zapojenie zmyslov môže byť prospešné pre duševné zdravie? Používanie farieb, ktoré nás oslovia alebo odrážajú naše pocity, môžu zapojiť zrak. Miešanie vlastných farieb môže tiež stimulovať tvorivosť a zručnosti pri riešení problémov. Príprava mydiel alebo sviečok s éterickými olejmi podporuje čuch. Pečenie môže zapojiť zmysly chuti, vône a hmatu – a podelenie sa o koláčiky s ostatnými urobí šťastných aj ostatných. 🙂

Jarné vence na dvere, ktoré krásne oživia váš domov

Spojenie s prírodou

Koníčky, ako napríklad záhradkárčenie nám umožňujú priblížiť sa viac k prírode a porozumieť jej. Určite mnohí z nás vedia, že osvedčeným prostriedkom na odbúranie stresu je trávenie času v zelených priestoroch; pre dvojnásobnú dávku zníženia stresu skúste stráviť čas vonku zbieraním prírodných materiálov na remeselné práce. Môžete napríklad použiť listy alebo kvety na vytvorenie venca a potom ho zavesiť v interiéri, aby ste do svojho domova priniesli prírodu.