Aromaterapia: Poznáte liečivé vône záhrad?

Aromaterapia: Poznáte liečivé vône záhrad? Zdroj foto: Depositphotos

Vône napomáhajú našim zmyslom pri liečbe organizmu. Aromaterapia, ako sa táto terapia nazýva, už pomohla nejednému z nás.

Aromaterapia: Poznáte liečivé vône záhrad? Časť I.

Mnohí z nás netušia, aké liečivé vône sa nachádzajú v záhradách. Ľudský organizmus funguje ako dobre naprogramovaný počítač. Vďaka jednému z piatich zmyslov, a tým je čuch, dokáže ľudské telo rozoznať, čo práve potrebuje na svoju liečbu. Postačí, ak zavriete oči a zhlboka sa nadýchnete. Olej z bylín, ktorý vám najviac vonia, je ten, ktorý vaše telo najviac potrebuje.

Éterické oleje nakupujte iba vtedy, ak je na flakóniku napísané, že ide o 100% prírodný produkt. Nekupujte za žiadnych okolností fľaštičky, kde je napísaných 95%, tých zvyšných 5% obsahuje syntetické a nezdravé látky.

aromaterapia a levanduľový olej
Zdroj foto: Depositphotos

1. Levanduľa

Levanduľa má aromatické účinky proti nervozite, smútku a skľúčenosti. Mnoho ľudí používa plnené levanduľové vankúšiky a vešia si ich do skríň alebo ich nechá len tak v miestnostiach rozvoniavať. Olejový extrakt z levandule má silnejší účinok a napomáha v boji proti úzkostným stavom.
Použitie: Olej z levandule si prelejte do nádoby s postrekovou hlavicou a pred spaním si jedným strekom potrite vankúš. Ak sa vám táto variácia nepozdáva, môžete ku nej privoňať pri pocitoch smútku alebo ráno po prebudení pre krajší deň. Nemusí to byť pravidelné.

Ako a kedy orezávať bylinky, pozor na tieto chyby

2. Vavrín

Vavrín, ktorý inak poznáme ako bobkový list, má prospešné účinky nielen v kuchyni, ale aj pre naše zdravie. Jeho účinky sa prejavujú pri znížení krvného tlaku a na upokojenie. Ak máte problém s vysokým krvným tlakom, neváhajte vyskúšať extrakt z vavrínu.
Použitie: Ak máte doma aromatickú lampu, nakvapkajte pár kvapiek vavrínu do misky s vodou a nechajte v nej roztok približne dva dni. Potom vodu vymeňte.

3. Grapefruit

Toto citrusové ovocie napomáha pri sústredení a odbúrava únavu. Ľahká, korenistá vôňa grapefruitu povzbudzuje myseľ a zaháňa zlú náladu. Je možné ho použiť aj v boji proti depresiám.
Použitie: Ak sa cítite často unavení, nakvapkajte pár kvapiek olejového extraktu z grapefruitu na vreckovku a vždy, keď sa budete cítiť sklesnutí, si k nej privoňajte. Rovnako ako pri vavríne tento olej môžete použiť aj do aromatickej lampy.