Ako pestovať slivku trnkovú na záhrade, majte vlastnú úrodu

Ako pestovať slivku trnkovú na záhrade, majte vlastnú úrodu Zdroj foto: Depositphotos

Poznáte trnky len ako divoké kríky, ktoré rastú vo voľnej prírode? Vedeli ste však ich môžete mať na svojej záhrade? Prezradíme vám, ako pestovať slivku trnkovú na svojom pozemku.

Slivka trnková, tiež známa ako trnka obyčajná, je stredne veľký krík, ktorý sa vyznačuje vynikajúcimi plodmi a krásnym kvitnutím. Pestovanie slivky trnkovej na záhrade môže byť potešením, pretože jej plody sú vhodné nielen na konzumáciu, ale aj na výrobu džemov, nápojov a liečivých prípravkov. Tieto krásne kry sú využiteľné ako solitéry, podrast pod ovocné stromy alebo ako súčasť voľne rastúcich či tvarovaných živých plotov dorastajúcich do výšky 1-3 m. Vďaka mnohým tŕnitým výhonkom sú veľmi husté a nepriechodné, čo sa už odnepamäti využívalo napríklad pri chove dobytka. Rastú pomerne pomaly, preto sú vhodné aj do menších záhrad. Tu je niekoľko krokov, ktoré vám prezradia, ako pestovať slivku trnkovú na svojom pozemku.

Gaultéria: Exotická rastlina s mnohými výhodami

Výber vhodného miesta

Trnky sú nenáročné na pestovanie. Bez problémov sa prispôsobia polotieňu, dokonca tieňu. Vyhovuje im skôr suchá a dokonca im nevadí ani kamenistá pôda. Krík má veľmi hlboký koreňový systém, ktorý mu umožňuje prežiť prakticky kdekoľvek. Preto zvládne aj nehostinné podmienky. Je to aj jeden z dôvodov, prečo sa trnka využíva na spevňovanie svahov.

Ako pestovať slivku trnkovú na záhrade, majte vlastnú úrodu
Zdroj foto: Depositphotos

Výsadba

Ideálny čas na výsadbu slivky trnkovej je na jeseň alebo na jar, keď pôda nie je zamrznutá. Pred výsadbou si vyberte zdravú sadenicu zo spoľahlivého zdroja. Vykopte jamu, ktorá je dostatočne veľká na umiestnenie koreňového balu a ponorte ju do vody, aby sa napila. Následne umiestnite sadenicu do jamy a zakryte ju zemou. Dôkladne ju pritlačte, aby ste odstránili vzduchové vrecká okolo koreňov. Nezabudnite sadenicu dobre zaliať.

Zavlažovanie a hnojenie

Slivka trnková potrebuje zavlažovanie, najmä počas prvých rokov rastu. Zavlažujte ju pravidelne, aby pôda bola vlhká, ale nie premočená. Hnojte ju organickým hnojivom na jar a v lete, aby sa podporil jej rast a vývoj.

Rez a tvarovanie

Slivka trnková dobre znáša rez a tvorbu tvaru. Vykonávajte rez na konci zimy alebo na začiatku jari, keď je krík v stave spánku. Treba odstrániť odumreté, poškodené alebo prekrížené vetvy.

Čítajte nás nabudúce, prezradíme vám, aké liečivé účinky na naše zdravie skrývajú plody slivky trnkovej.