Ktoré druhy byliniek môžete pestovať v jednom kvetináči

Ktoré druhy byliniek sa môžu pestovať v jednom kvetináči

Niektoré druhy sú dominantné a môžu vytlačiť tie krehkejšie. Ktoré druhy byliniek môžete teda pestovať v jednom kvetináči?

Bylinkovú záhradku môžete mať vždy poruke doma v kuchyni. Treba však vedieť, ktoré druhy byliniek môžete pestovať v jednom kvetináči, ak chcete mať viac druhov spolu.

Bazalka, petržlen a kôpor

Bazalka je vynikajúcou pre pestovanie v kvetináči. Má rýchly rast a skvelú chuť. Saďte ju spolu so zelenou petržlenovou vňaťou alebo kôprom, keďže tieto bylinky sa vzájomne dopĺňajú a môžu vytvárať harmonickú záhradku.

Ktoré druhy byliniek môžete pestovať v jednom kvetináči
Zdroj foto: Depositphotos

Tymian, rozmarín a oregano

Tymian je výborná bylinka, ktorá sa hodí do kvetináča spolu s rozmarínom a oreganom. Môže za to vytváranie pekných kontrastov výšky a podobné požiadavky na svetlo a pôdu. V kombinácii s týmito bylinkami môžete vytvoriť skvelý aromatický mix.

Ako a kedy orezávať bylinky, pozor na tieto chyby

Kôpor, bazalka

Kôpor je ďalšia bylinka, ktorá sa dobre pestuje v kvetináči. Má výraznú vôňu a chuť je skvelým doplnkom k rôznym jedlám. Kôpor sa dobre kombinuje s bazalkou a petrželom. Spolu vytvárajú zaujímavú zmes chutí a dokonale sa dopĺňajú.

Citrónová tráva, rozmar, tymian

Citrónová tráva je osviežujúca bylinka s výraznou citrónovou arómou. Rastie vysoko a je skvelou spolu s inými bylinkami, ako napríklad rozmarín alebo tymián. Citrónová tráva je v modernej kuchyni je často používaná a môže byť tiež vynikajúcou prísadou do čajov alebo nápojov.

Mäta by mala byť v kvetináči samotná

Mäta pieporná je jednou z najobľúbenejších bylín na pestovanie v kvetináči. Jej aromatické listy slúžia ako vynikajúci prostriedok do osviežujúcich nápojov, ako napríklad mätového čaju alebo mojita. Je tiež známa svojimi liečivými účinkami, ktoré pomáhajú upokojiť tráviaci systém a nevoľnosť. No pozor, túto rastlinu pestujte v kvetináči samotnú, pretože je veľmi invazívna a dokáže rýchlo zaplniť celý črepník. Ak predsa chcete mať pestrú výsadbu, zasaďte mätu s jej vlastným kvetináčom. Tým zabránite, aby sa nekontrolovateľne rozrástla.

Rada na záver: K bylinkám vysaďte aksamietnice, odpudia škodce, húsenice a dokonca aj slizniaky.