Nepriatelia ruží, takto budú vaše krásky prekvitať

Nepriatelia ruží, takto budú vaše krásky prekvitať Zdroj foto: Depositphotos

Vaše kráľovné záhrad môžu byť ohrozené nasledujúcimi neduhmi. Toto sú najväčší nepriatelia ruží plus spôsoby, ako sa im brániť. 

Žiaľ ani pestovanie ruží sa nezaobíde bez nepríjemných škodcov či plesňových chorôb. V niektorých prípadoch sa tomu dá zabrániť, len treba zakročiť včas. Buďte preto pripravení. Toto sú najväčší nepriatelia ruží a postreky, ktoré treba použiť.

Čierna škvrnitosť listov

Niektoré odrody ruží sú na čiernu škvrnitosť listov citlivejšie ako iné. Najviac ňou trpia druhy ako Kimono, Cherry Brandy, Eminence a J.F. Kennedy. Za touto chorobou je huba Marssonina rosae, ktorá prezimuje v opadanom lístí. Často sa stáva, že výskyt škvrnitosti môže podporiť aj prehnojenie rastlín dusíkom. Ruže môžu byť spórami infikované najmä začiatkom mája. Rozvoj tohto ochorenia podporuje daždivé počasie alebo nesprávne zavlažovanie na listy.

Ako sa zbaviť múčnatky a udržať vaše rastliny zdravé

Ako sa pred čiernou škvrnitosťou listov chrániť?

Od mája treba začať s postrekom Syllit 65, ktorý by sa mal opakovať v 7 až 10 dňovom intervale. Najlepšia je prevencia, a to nezabudnúť likvidovať opadané listy či pestovať odolnejšie odrody, najmä ak žijete v oblastiach s častým výskytom dažďov.

Piliaročka a piliarka na ružiach

Ide o hmyz, ktorý kladie vajíčka pod kôru tesne pod kvetnými púčikmi.  Po vyliahnutí začnú larvy ničiť listy tak, že zostane len hrubšia žilnatina. Piliarku poznajú mnohí pestovatelia ruží. Prejavuje sa typickým skrúcaním listov, v ktorých sa vyvíjajú larvy.

Ako sa pred piliarkou chrániť?

Dospelé jedince piliaročky ružovej sa roja v júni až v auguste. Pomôže pravidelná kontrola listov a stoniek. Ak objavíte nakladené vajíčka tohto škodcu, všetky poškodené časti rastliny spáľte. Piliarka môže zničiť vašu rastlinu, preto zasiahnite skôr, ako samičky nakladú vajíčka, napríklad prípravkom Karate Zeon 5 CS. Postrek treba opakovať aspoň dvakrát.

Nepriatelia ruží, takto budú vaše krásky prekvitať
Zdroj foto: Depositphotos

Múčnatka

Pestovateľov ruží veľmi často trápi aj múčnatka. Spôsobuje ju huba zvaná Sphaerotheca pannosa var. rosae. Prezimuje vo forme podhubia v púčikoch, z ktorých na jar už vyrastú infikované výhonky. Múčnatka sa potom ďalej môže šíriť vetrom. Obľubuje vysokú vzdušnú vlhkosť.

Ako sa pred múčnatkou chrániť?

Pomôcť môže postrek Folicur Al, ktorý je potrebné aplikovať pred pučaním ruží. Pri náchylných odrodách treba postrek viackrát opakovať v intervale, ktorý býva uvedený na obale výrobku.