Ako si vyrobiť domáci sprej na boj proti voškám

Ako si vyrobiť domáci sprej na boj proti voškám Zdroj foto: Depositphotos

Patríte medzi tých pestovateľov, ktorí chcú šetriť prírodu? Prezradíme vám recept, ako si vyrobiť domáci sprej na vošky, a to s použitím paradajkových listov a iných ľahko dostupných ingrediencií. 

Ešte predtým, ako začnete vyrábať tento sprej, skúste najskôr vyskúšať nasledovné. Vošky jednoducho opláchnite z listov postihnutých rastlín. Nepoužívajte tlakový čistič, stačí záhradná hadica a tryska s dostatočným tlakom na to, aby ste vošky striasli z rastlín bez poškodenia listov. Ak je napadnutie malé, stačí vošky utrieť vlhkou handričkou.

Ako si vyrobiť domáci sprej na boj proti voškám

Na výrobu nasledujúceho domáceho spreja na vošky budete potrebovať:

  • miska alebo vedro
  • nôž
  • sitko alebo gáza
  • sklenená alebo plastová fľaša s uzáverom
  • odmerka
  • čerstvé paradajkové listy
  • voda
  • strúčiky cesnaku
  • minerálny olej
  • prostriedok na umývanie riadu
Ako si vyrobiť domáci sprej proti voškám
Zdroj foto: Depositphotos

Postup, ako vyrobiť sprej s listov paradajok

Sprej obsahuje listy paradajok. Prečo? Skrývajú v sebe totiž alkaloidy, ktoré sa po nasekaní listov lepšie uvoľnia. Rozpustením alkaloidov vo vode vytvárajú ľahko použiteľný postrek, ktorý je toxický pre vošky, ale stále bezpečný pre rastliny a ľudí.

Krok prvý

Ak chcete pripraviť sprej z listov paradajok, jednoducho nasekajte toľko listov paradajok, aby ste získali jednu alebo dve šálky a zmiešajte s dvoma šálkami vody vo veľkej miske alebo vedre. Nechajte roztok lúhovať cez noc.

Krok druhý

Potom namočené listy pomocou gázy či sitka preceďte a získanú tekutinu nalejte do fľaše s rozprašovačom. Zrieďte ďalšou šálkou vody. Nezabudnite fľašu označiť.

Krok tretí – použitie

Ak chcete použiť zmes, postriekajte stonky a listy napadnutej rastliny a venujte zvláštnu pozornosť spodnej strane listov, pretože tam sa vošky najčastejšie zhromažďujú.

Sadenie zemiakov: Krok za krokom, ako na to správne

Postup, ako vyrobiť cesnakový sprej

Cesnak obsahuje síru, ktorú vošky neznášajú. Navyše pôsobí antibakteriálne a proti plesniam.

Krok prvý

Na prípravu cesnakového oleja v spreji nasekajte najemno tri až štyri strúčiky cesnaku. Vložte do malej misky a pridajte dve čajové lyžičky minerálneho oleja. Nechajte túto zmes stáť 24 hodín.

Krok druhý

 V ďalšom kroku nalejte dve šálky vody do sklenenej alebo plastovej fľaše. Pomocou sitka odstráňte kúsky cesnaku a pridajte zvyšnú tekutinu do vody. Zamiešajte jednu čajovú lyžičku prostriedku na umývanie riadu. Označte nádobu, aby nedošlo k náhodnému užitiu postreku.

Krok tretí – použitie

Táto zmes sa môže skladovať a riediť podľa potreby. Pred použitím pridajte do fľaše s rozprašovačom.