Odhaľte liečivé tajomstvá gaultérie

Odhaľte liečivé tajomstvá gaultérie Zdroj foto: Depositphotos

Vedeli ste, že táto vždyzelená rastlina má prospešné účinky na ľudské zdravie? Odhaľte liečivé tajomstvá gaultérie.

Gaultéria je nielen esteticky príťažlivou rastlinou, ale má aj niekoľko liečivých vlastností, ktoré ju robia zaujímavou vo svete zdravia a wellness. Najmä éterické oleje extrahované z tejto exotickej rastliny obsahujú zložky metylsalicylát až 96-99% a gaultherilén. Odhaľte liečivé tajomstvá gaultérie.

Protizápalové vlastnosti

Gaultéria, ako bolo spomenuté vyššie, obsahuje látky, ktoré majú protizápalové vlastnosti – metylsalicyláty. Sú tiež hlavnou zložkou mnohých liekov na bolesť a zápal, ktoré sa napríklad používajú pri artritíde, reumatizme a svalových bolestiach.

Analgetické účinky

Gaultéria má analgetické vlastnosti. To znamená, že dokáže potlačiť bolesť a tiež pomáha pri svalových kŕčoch. Potieranie éterického oleja z gaultérie zmierňuje bolesť svalov a kĺbov, vyvoláva relaxáciu a zároveň odstraňuje stres a napätie. Preto je kombináciou analgetika a relaxantu. To je dôvod, prečo sa často používa vo forme esenciálneho oleja na masáže a aplikácie na miesta bolesti, ako sú bolesti hlavy, chrbta a podobne.

Gaultéria: Exotická rastlina s mnohými výhodami

Antioxidant

Táto exotická rastlina obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú ľudskému organizmu zbaviť sa voľných radikálov. Tieto látky totiž môžu spôsobovať oxidačný stres a prispieť k rozvoju rôznych ochorení. Antioxidanty v gaultérii pomáhajú chrániť bunky a posilňujú imunitný systém.

Protimikrobiálne vlastnosti

Gaultéria obsahuje zložky, ktoré majú protimikrobiálne účinky. Môže byť účinná pri liečbe niektorých kožných infekcií a pomáha napríklad proti rôznym druhom baktérií a hubám.

Diuretické účinky

Niektoré štúdie odhalili, že bobule gaultérie majú diuretické vlastnosti, čo znamená, že podporujú tvorbu moču a odstraňovanie toxínov z tela. To je prospešné pre zdravie a môže pomôcť pri liečbe edému a zadržiavania vody.

Sťahujúce účinky

Látky, ktoré rastlina obsahuje, majú sťahujúce účinky. Zmršťovanie svalov a pokožky dodáva svalom pevnosť a napína pokožku, vďaka čomu pôsobí mladšie a vy cítite sviežejšie. Dochádza i k lepšiemu prekrveniu.