15 invazívnych rastlín, ktoré udusia ostatné plodiny, II.

15 invazívnych rastlín, ktoré udusia ostatné plodiny, II. Portulaka, foto: Depositphotos

Rast niektorých rastlín sa rýchlo môže vymknúť z pod kontroly a vytlačiť tak z vášho záhonu ostatné plodiny. Predstavujeme vám ďalších 15 invazívnych rastlín, ktorých výsadbu treba poriadne zvážiť. 

15 invazívnych rastlín, ktoré udusia ostatné plodiny

Mäta, brečtan, zimolez japonský, žerucha a zimozeleň nie sú jediné invazívne rastliny, ktorých nekontrolovaný rast môže ohroziť ostatné druhy plodín vysadené na vašom pozemku. Zoznámte sa s ďalšími desiatimi invazívnymi rastlinami, ktoré môžu vo vašej záhrade urobiť viac škody ako úžitku.

Portulaka

Táto rastlina pochádza pravdepodobne z juhovýchodnej Ázie. Ide o sukulent, ktorý rastie takmer kdekoľvek bez väčších problémov. Portulaka okrem toho, že môže plniť okrasnú funkciu, je chutným doplnkom šalátov a sendvičov. Pozor však na jej nekontrolovaný rast. Ak sa tejto kvetiny nechcete vzdať, pestujte ju radšej v kvetináči.

Nevädza

Na výsadbu nevädze sa možno dali zlákať mnohí z vás. Ide v podstate o poľnú rastlinu, ktorá zaujme fialovými, bielymi, ružovými a modrými kvetmi. Môže sa však rozšíriť do celej vašej záhrady, tak ak máte malý pozemok, jej výsadbu radšej zvážte.

Vŕba japonská

Tento voňavý krík rastie rýchlo a ak ho pravidelne neorezávate, narastie vám až do výšky piatich metrov. Problém vŕby je, že môže meniť zloženie živín v pôde a konkurovať pôvodným druhom vysadeným v záhrade.

Platan javorolistý

Vyzerá ako javor a produkuje veľké množstvo semien, ktoré sa vám dostanú do celej záhrady a môžu vyrásť, ak ich včas neodstránite. Platan dosahuje výšku až 18 metrov, preto v prípade malej záhrady naň určite zabudnite.

Claytónia

Je to jedlá rastlina s vysokým obsahom vitamínu C, ktorá sa používa do šalátov. Niektorí pestovatelia ju poznajú aj pod názvom „banícky šalát“. Rastie veľmi rýchlo, nepotrebuje veľa starostlivosti a navyše je mrazuvzdorná. Z claytónie sa tiež veľmi ľahko môže stať neželaná burina, ktorú máte takmer všade.

15 invazívnych rastlín, ktoré udusia ostatné plodiny
Claytónia, FOTO: Depositphotos

Palina ročná

Ďalšia zaujímavá rastlina, ktorá pochádza z Ázie. Palina pripomína chryzantémy, má liečivé účinky, ale pre niektorých ľudí ide o silný alergén. Keďže sa rozširuje podzemkami, môže byť náročné sa jej zbaviť.

Vistéria

Vistéria je nádherný krík, ktorý sa rýchlo šíri. Je to popínavá rastlina pripomínajúca vinič s krásnymi visiacimi kvetmi fialovej farby. Určite si nevysádzajte tento krík v blízkosti domu. Jej korene sa vám môžu dostať do základov. Takisto môže udusiť mladé stromčeky rastúce v jej blízkosti.

Kudzu

Pestovanie tejto inak liečivej popínavej rastliny je v niektorých štátoch dokonca zakázané. Môže za to rýchly nekontrolovateľný rast, vďaka ktorému za krátky čas pokryje a udusí táto rastlina všetko živé naokolo.

Horčica

Do zoznamu invazívnych rastlín patrí určite aj horčica. Táto rastlina sa ľahko rozšíri do celej záhrady aj vďaka semienkam. Ani sa nenazdáte a budete ju mať všade.

Paulownia

Tento invázny druh neuveriteľne rýchlo prerastá iné rastliny a stromy a zatieňuje pôvodné druhy, nehovoriac o semenách, ktoré sa ľahko šíria, neuveriteľne rýchlo klíčia a môžu sa dostať aj do vzdialených kútov záhrady.