Agresívne rastliny, ktoré nesaďte, ak máte málo miesta

Agresívne rastliny, ktoré nesaďte, ak máte málo miesta Zimolez japonský, foto: Depositphotos

Zo začiatku z nich môžete mať radosť, no potom sa môžu stať skrytou hrozbou. Pozor na agresívne rastliny, ktoré môžu zadusiť ostatné plodiny vo vašej záhrade a čoskoro bude váš pozemok patriť iba im. 

Možno sa s tým už stretli niektorí z vás. Poradia vám výsadbu krásnej rastliny, ktorá rýchlo rastie a ľahko sa rozmnožuje. No za krátky čas pokryje celú vašu záhradu a dokonca udusí i ostatné plodiny na vašom pozemku. Agresívne rastliny túto schopnosť totiž majú a z dokonalej kvetiny sa ľahko môže stať škodca, ktorého sa nemôžete zbaviť. Pred výsadbou, najmä v prípade, ak máte málo miesta, zvážte, čo na záhon zasadíte. Toto sú niektoré z príkladov agresívnych rastlín.

Zimolez japonský

Ako napovedá už samotný názov, tento invazívny druh rastliny pochádza z Japonska. Vyzerá podobne ako vinič s drevnatou stonkou. Vysádzame ho najmä kvôli okrasným ružovým, oranžovým alebo žltým kvetom, ktoré kvitnú začiatkom leta. Zimolez nemá problém vyšplhať sa i na strom a udusiť najmä mladé stromčeky. Vytvorí totiž hustú pokrývku, ktorá neprepustí svetlo ostatným rastlinám nachádzajúcim sa pod zimolezom. Vyhnite sa preto radšej jeho výsadbe a ak už ho máte na svojom pozemku, udržiavajte správnym rezom, aby sa nerozšíril do celej záhrady.

20 nádherných pôdopokryvných rastlín do vašej záhrady

Mäta

Túto obľúbenú bylinku pestujeme najmä pre jej vôňu a pozitívne účinky na naše zdravie. No niektoré druhy mäty sa môžu premeniť na neželaného obyvateľa najmä v malej záhradke. Mäta sa šíri podzemkami a v prípade priaznivých podmienok sa rýchlo rozrastie a môže brať živiny ostatným rastlinám.

Žerucha

Táto ozimina sa často používa ako zelené hnojivo a vysádza sa na záhradu na jeseň. V mnohých oblastiach sa považuje za burinu, vyskytuje sa takmer všade. Našťastie nie je problém sa toho zbaviť, takže nejde o najhoršieho vinníka na tomto zozname. No ak hľadáte jedlé rastliny s peknými kvetmi, existujú aj lepšie odrody na pestovanie.

Agresívne rastliny, ktoré nesaďte, ak máte málo miesta
Zimozeleň, foto: Depositphotos

Zimozeleň

Táto obľúbená pôdopokryvná rastlina môže tiež znamenať problém, ak máte nedostatok miesta pre výsadbu rastlín. Ide o invazívny druh, ktorý je nenáročný na pestovanie a veľmi rýchlo vytvorí hustú pokrývku, pod ktorou nič nerastie.

Brečtan

Medzi popínavé rastliny, ktoré sa rýchlo šíria a vytlačia takmer všetko určite treba zaradiť aj vždyzelený brečtan. Opatrne s jeho výsadbou, lebo k ostatným rastlinám nebude milosrdný, ak mu budú stáť v ceste.

Zoznam agresívnych rastlín ani zďaleka nekončí. V ďalšej časti vám prezradíme aj iné druhy, na ktoré si treba dať pozor.