3 druhy cesnaku plus rady, ako ich skladovať

cesnak Zdroj foto: Pixabay

Cesnak je sám o sebe plodinou, ktorá je nie len bohatá na vitamíny, ale je tiež skvelým doplnkom pri varení našich gurmánskych diel. Vedeli ste však, že existuje viac druhov cesnaku a každý má inú chuť a podmienky skladovania?

Ak chcete vedieť, kedy je najlepší čas na zber cesnaku, musíte poznať, aký typ pestujete. Nie všetky cesnakové odrody totiž dozrievajú približne v rovnakom čase. Dni do dozretia u väčšiny druhov cesnaku je asi 90 dní. Toto obdobie zahŕňa rast, ale nie čas strávený prezimovaním. Vyberte si cesnak podľa vašej zóny. Väčšina spoločností, ktoré predávajú cesnak na výsadbu, dodá cesnak v čase, keď by ste ho mali zasadiť. Ak ste dostali cesnakové sadenice príliš skoro a na jeho vysadenie máte ešte čas, strúčiky uchovávajte v chladničke, kým nepríde to správne obdobie.

Nemáte záhradu? Pestujte cesnak v kvetináči

Druhy cesnaku

Mäkký cesnak – táto odroda cesnaku sa uchováva tradične, čiže pletie do vencov. Býva ideálna na pestovanie v južných oblastiach. Veľké cibule majú štipľavú chuť.

Tvrdý cesnak – táto odroda cesnaku je najvhodnejšia na dlhodobé uskladnenie počas zimy, ale nie je tak štipľavá ako mäkký cesnak.

Sloní cesnak – tieto mohutné cesnakové cibule majú veľké struky. Sloní cesnak chutí celkom inak, pretože svojím zrastom sa podobá skôr na cibuľu ako na cesnak.

Rovnako ako zemiaky, cesnak kúpený v potravinách nebude rásť ani produkovať také množstvo cibuliek ako ten, ktorý získate od miestnych záhradkárov alebo nakúpite v špeciálnych predajniach určených pre pestovateľov. Preto vždy vyberte najväčšie hlavičky, ktoré chcete vysadiť. Čím väčšia je vysadená hlavička, tým väčšia bude, keď príde čas zberu.

Akú zeleninu je vhodné vysadiť na jeseň?

Skladovanie

Po zbere úrody je potrebné cesnak dôkladne vysušiť. Potom ho uložte na chladnom a suchom mieste. Nikdy túto zeleninu neskladujte v prostredí, kde je nadmerná vlhkosť. Chladnička tiež nie je dobrým miestom na skladovanie cesnaku kvôli chladu. Na uskladnenie úrody však nemusíte obetovať priestor chladničky. Skúste využiť napríklad priestor vo vašej komore. Ak sú cibule správne vysušené a správne skladované, mali by vydržať niekoľko mesiacov.

Čítajte nás aj nabudúce, dozviete sa, kedy je ten správny čas na zber cesnaku.