4 krásky, ktoré kvitnú práve v zime

4 krásky, ktoré kvitnú práve v zime FOTO: Depositphotos

Aj počas zimných mesiacov sa môžeme tešiť kvetom, ktoré spestria náš domov či záhradu. Tieto 4 krásky kvitnú práve, keď iné rastliny spia zimným spánkom. 

Kvety sú skôr symbolom jari a leta, kedy vedia spestriť naše záhradky a domovy. No existujú 4 krásky, ktoré kvitnú práve počas zimných mesiacov. Máte ich aj vy vo svojej záhrade či dome?

Čemerica čierna

Latinský názov tejto rastliny znie Helleborus niger. Trvalky, ktorých kvety sa môžu objavovať už koncom roka, teda ešte pred príchodom silnej zimy, vedia oživiť nielen vašu záhradu, ale dajú sa pestovať i v kvetináči. Nástup kvitnutia ovplyvňuje do veľkej miery teplejšie počasie skorej jari. Najmä v teplejších lokalitách to pestovatelia ľahko dosahujú v skleníkoch či fóliovníkoch. Čemerica má množstvo krížencov, napríklad čemerica korzická alebo čemerica čierna. Tieto moderné hybridy tvoria tiež zaujímavé súkvetie.

4 krásky, ktoré kvitnú práve v zime
Čemerica, foto: Depositphotos

Pestovanie čemerice nie je náročné. Rastlina vyžaduje humóznu pôdu s pH v rozmedzí medzi 6 až 7. Po odkvitnutí v prípade priaznivého počasia ich môžete vysadiť do záhrady, prípadne nechať v črepníku a dať do chladnejšej miestnosti. Ideálnym miestom v záhrade je polotieň.

4 krásky, ktoré kvitnú práve v zime
Gaultéria, foto: Depositphotos

Gaultéria ležatá

Ide o nízky poloker, ktorý pochádza zo Severnej Ameriky. Najviac zažiari koncom vegetácie, keď sa na jeseň začnú objavovať guľaté červené plody. S príchodom zimy sa listy sfarbia do purpurova. Takto sfarbené zostávajú až do jari, preto je gaultéria okrasná veľmi dlhý čas. Táto rastlina patrí k vresovcom, preto má podobné podmienky na pestovanie. Vyžaduje polotieň s kyslou pôdou.

3 zázvorové špeciality, ktoré vás nielen zahrejú

Vianočná ruža

Ide o najznámejší okrasný vianočný kvet. Vianočná ruža je zaujímavá červeným sfarbením listov, ktoré sa začínajú farbiť počas krátkeho dňa. Ak ste si túto rastlinu zakúpili v črepníku, nedávajte ju k tepelnému zdroju alebo do prievanu. So zálievkou opatrne. Zalievať iba keď substrát celkom vyschne.

Zornica

Krásne kvitnúca rastlina, ktorá poteší najmä počas vianočných sviatkov. Ide o cibuľovinu, ktorá sa kedysi pestovala v zámockých parkoch. Zornica je pomerne nenáročná na pestovanie.