4 príznaky starnutia psa. Ako vypočítať vek?

4 príznaky starnutia psa. Ako vypočítať vek? Zdroj foto: Unsplash

Mnoho z nás si myslí, že jeden psí rok sa rovná siedmim ľudským rokom. Nie je to celkom pravda. Tu sú 4 príznaky starnutia psa a spôsob, ako vypočítať vek.

Všeobecný názor, že jeden psí rok sa rovná siedmim ľudským rokom, nie je celkom pravdivý. S výpočtom psích rokov to bude trochu komplikovanejšie.Treba prihliadať na viacero faktorov, ako je napríklad plemeno psa, gény, vek a prostredie, ktoré vplýva na zdravie našich štvornohých priateľov. Vedieť, ako vypočítať vek nášho domáceho maznáčika, nám umožní navrhnúť prospešný režim pre zdravie zvieraťa. Spoznajte 4 príznaky starnutia psa. No ešte predtým si povieme, čo sú to vlastne psie roky.

Čo sú to psie roky

Rok psa je mernou jednotkou, ktorú majitelia domácich zvierat a veterinári používajú na porovnanie priemernej dĺžky života psa s priemernou dĺžkou života človeka. Vo všeobecnosti platí, že prvý rok života psa predstavuje pätnásť ľudských rokov, druhý rok sa mení na deväť a potom každý rok predstavuje približne päť.

Premena psích rokov na ľudské roky závisí od plemena, veľkosti a genetických faktorov. Ako všeobecné pravidlo platí, že menšie plemená psov tradične žijú dlhšie ako väčšie plemená. Napríklad desaťročná čivava má v ľudských rokoch okolo päťdesiatšesť rokov, desaťročná nemecká doga okolo sedemdesiatdeväť rokov. Veľké psy začínajú vykazovať známky staroby okolo piatich alebo šiestich rokov, zatiaľ čo menšie plemená začínajú až v siedmich alebo ôsmich rokoch.

Neexistuje jednoduchý vzorec na prevod psích rokov na ľudské, pretože vzťah medzi týmito vekmi nie je lineárny. No napriek tomu by sme mali aspoň približne poznať vek zvieraťa, aby sme mu vedeli poskytnúť primeranú starostlivosť.

Potravinové mýty, ktorým veria chovatelia mačiek a psov

4 znaky starnutia psov

Slabý zrak alebo sluch

Starý pes má často zakalené oči a trpí stratou zraku. Môžu tiež zabudnúť na príkazy, na ktoré kedysi rýchlo reagovali.

Zmena kvality srsti a zubov

Ako pes starne, jeho srsť môže zošedivieť, najmä okolo papule. Srsť tiež stráca lesk a viac vypadáva. Majitelia štvornohých miláčikov si tiež zväčša všimnú zmeny v zdraví ústnej dutiny, ako je zápach z úst, tvorba zubného kameňa, nadmerné slintanie alebo uvoľnené zuby a ich vypadávanie.

Strata chuti do jedla a problémy s trávením

Starší pes stráca chuť do jedla, môže mať tiež inkontinenciu moču.

Slabšia aktivita

Starší psi (najmä veľké plemená) budú vykazovať zníženú úroveň aktivity v porovnaní s ich mladšími náprotivkami. Majitelia psíkov môžu pozorovať tiež, že ich štvornohí priatelia majú ťažkosti pri skákaní kvôli stuhnutým kĺbom.