4 tipy, ktoré vám uľahčia prerezávanie

4 tipy, ktoré vám uľahčia prerezávanie Zdroj foto: Depositphotos

V predchádzajúcom článku sme si hovorili, kedy je prerezávania najvhodnejšie. Dnes si povieme 4 tipy, ktoré vám ho môžu uľahčiť.

Ešte pred samotným prerezávaním si pripravte nástroje. Budete potrebovať aspoň tri. Záleží od typu rastliny, ktorú sa chystáte orezať.

Prerezávacie nožnice

Záhradnícke nožnice sú skvelé ručné nožnice, ktoré sú ideálne na prerezávanie menších rastlín. Ak plánujete strihať kvety alebo menšie kríky, mali by vám stačiť záhradnícke nožnice.

Nožnice na živý plot s predĺženou rukoväťou

Tieto nožnice s dlhou rukoväťou sú ideálne pre zle dostupné miesta. Takisto sa často používajú na tvarovanie živého plota.

Ručná píla

Ak idete orezávať stromy, nezaobídete sa pritom bez ručnej pílky.

Strom plný vlkov. Takto si s ním poradíte

4 tipy, ktoré vám uľahčia prerezávanie

Ak patríte k začiatočníkom, ktorí majú obavy z orezávania, tu sú naše tipy, ktoré vám ho môžu uľahčiť.

Pravidlo troch

Pri prerezávaní stromu je dôležité pamätať na to, že konáre treba rezať na tri časti. Najprv budete musieť odrezať koniec konára, aby ste znížili jeho hmotnosť. Vďaka tomu zabezpečíte, že sa pri jeho odstraňovaní neudriete do hlavy.

Ďalej budete musieť odstrániť trochu viac z konára, aby ste zabránili jeho rozštiepeniu. Konečný rez by sa mal vykonať na základni vetvy, aby sa odstránil celý konár.

Neodrezávajte celý vrcholec

Ak prerezávate strom, možno budete v pokušení odrezať zo stromu celý vrchol a nechať ho dorásť. To nie je dobrý nápad. Spôsobí to, že strom sa bude snažiť vytvoriť viac vrcholcov a všetku svoju energiu sústredí do rastu namiesto do produkcie ovocia.

Najlepšie sú uhly

Počas prerezávania sa snažte robiť rezy pod uhlom. To je dôležité najmä pri rezaní hrubších vetiev. Tiež nezabudnite strihať konáre v rovnakom smere, v akom rastú. To zabezpečí, že strom počas prerezávania nepoškodíte.

Orezávania sa nebojte

Niektorí ľudia sa boja prerezávania, pretože majú strach, že to urobia v nesprávny čas a poškodia svoje rastliny. Dobrou správou je, že vo väčšine prípadov nič nepokazíte, ak svoje rastliny začnete orezávať skôr. Najhoršie, čo sa môže stať pri nesprávnom skorom reze, je, že počas vegetačného obdobia budete mať menšiu úrodu ovocia.

Dávajte si však pozor, aby ste ovocné stromy nestrihali príliš neskoro. Hrozí vám totiž, že podporíte nový rast koncom sezóny a vaša úroda nemusí stihnúť do príchodu mrazov dozrieť.