5 rizík, ktoré čakajú na vášho psa túto zimu

5 rizík, ktoré čakajú na vášho psa túto zimu Zdroj foto: Depositphotos

Aj počas zimných mesiacov buďte pripravení dávať pozor na štvornohého priateľa. Toto je 5 rizík, ktoré čakajú na vášho psa túto zimu.

5 rizík, ktoré čakajú na vášho psa túto zimu

Psy milujú prechádzky so svojim pánom a neprekáža im ani chlad či snehová pokrývka. No i napriek tomu treba vedieť, aké hrozby môžu prinášať zimné mesiace.

Agresívne posypové soli

Koža na labkách psov je v nebezpečenstve celú zimu. Prostriedky, ktoré sa používajú na chodníky, aby neboli šmykľavé, ju totiž dráždia, zanechávajú popáleniny a praskliny na podložkách, niekedy vyvolávajú dermatitídu.

Ak si pes po prejdení cesty natiahne alebo stiahne labku (labky) a odmietne ísť ďalej, s najväčšou pravdepodobnosťou sa popálil. V tomto prípade nedovoľte, aby si domáce zviera olizovalo labky. V prípade, že si pes olízne labku spálenú posypovou látkou alebo prehltne kryštály soli spolu so snehom, soľ prenikne do gastrointestinálneho traktu a začne napádať črevnú sliznicu. To môže viesť k vnútornému krvácaniu a rýchlej dehydratácii.

Aby ste ochránili labky, musíte svojmu miláčikovi zakúpiť špeciálne papučky. Ak ich odmieta nosiť, pred každou prechádzkou mu do labiek vtierajte vosk alebo propolisovú masť. Po prechádzke mu labky umyte.

Tuhý mráz

Chlad nepociťujeme len my. Aj psy sú tiež náchylné na podchladenie. Ak sa pes trasie, potom je mu s najväčšou pravdepodobnosťou zima. Dlhá alebo častá hypotermia môže viesť k zníženiu imunity.

Nebezpečné správanie mačky, ktoré môže znamenať chorobu

Ak si všimnete, že je psovi zima, mali by ste ísť domov. V chladnom počasí je lepšie vybrať pre psa teplé oblečenie: najmä ak máte malé alebo krátkosrsté plemeno.

Znížená imunita

Podobne ako ľudia, aj psy môžu mať zníženú imunitu, ktorá je oslabená chladným počasím a nedostatkom slnečného žiarenia. Aby pes zostal zdravý, je potrebné ho udržiavať v dobrej kondícii. Po konzultácii s veterinárnym lekárom môžete do stravy zaradiť vitamíny A, B6, D, C.

Šmykľavá cesta

Psy môžu v dôsledku pádu alebo straty koordinácie utrpieť zranenia vrátane vykĺbenín, modrín, vyvrtnutí a zlomenín. Ak je na ulici ľad, potom je lepšie držať psa na krátkom vodítku alebo sa pokúsiť nájsť viac bezpečnejšiu cestu.

Novoročný ohňostroj

Pre nás oslava, pre psa veľký stres. Zvuk petard je pre domáce zvieratá neznámy a nevedia si ho vysvetliť, preto sa boja. V období ohňostrojov je lepšie chodiť so psom na vodítku. Doma by mal mať psík útulok, kde sa môže skryť.