5 vianočných interiérových rastlín

vianočná ruža Zdroj foto: Pixabay

Vedeli ste, že tradícia zdobenia vianočného stromčeka pochádza z Nemecka? Týchto 5 vianočných rastlín je nielen ozdobou sviatkov, ale aj symbolom kultúrnych tradícií.

S obdobím Vianoc si spájame nielen voľné dni strávené s rodinou, ale aj rôzne tradície a symboly. Medzi ne určite patrí napríklad ozdobený vianočný stromček a týchto 5 vianočných interiérových rastlín, ktoré nám toto čarovné sviatočné obdobie symbolizujú. Nasledujúce kvety skrášlia nielen sviatočný stôl, ale môžete sa z nich tešiť aj počas roka.

6 druhov zimných kvetov – II. časť

Vianočná ruža

Toto je pravdepodobne jedna z hlavných vianočných rastlín, ktoré uvidíte v záhradných centrách a supermarketoch. Stala sa populárnou najmä vďaka červeno-zelenému sfarbeniu, ktoré dokonale ladí s paletou obľúbených vianočných farieb. Mnoho ľudí má tendenciu vyhodiť rastliny vianočných hviezd po sviatkoch do odpadkov, ale pritom je možné ich udržať nažive oveľa dlhšie ako niekoľko týždňov. Doprajte tejto rastline dostatok svetla a držte ju ďalej od okien vášho domu, kde bude pravdepodobne vystavená chladu, ktorý jej neprospieva.

 Vianočný kaktus

Táto rastlina má očarujúce kvety, ktoré kvitnú práve počas najkrajších sviatkov roka. Aj vianočný kaktus sa dá ľahko udržiavať nažive po celý rok. Kvet býva v rôznych odtieňoch červenej. Nezabúdajte, že máte na starosti tropickú rastlinu, takže počas suchých, zimných mesiacov ju možno budete musieť občas zaliať.

Cezmína

Keď je reč o symboloch Vianoc, nemali by sme zabudnúť na cezmínu. Táto rastlina má časté zastúpenie vo vianočných vencoch, pretože koruna zubatých listov symbolizuje korunu z tŕnia na Ježišovej hlave počas ukrižovania. Ak sa rozhodnete pestovať kríky cezmíny vonku, vyberte si dobre odvodnené miesto s kyslou pôdou. Mali by ste vysadiť aj samičie kríky, pretože samčie kríky nevyrábajú klasické červené bobule, vďaka ktorým je cezmína tak známa.

Imelo

Imelo nie je nič, čo by ste chceli pestovať doma, pretože je to druh parazitickej rastliny, ktorá nasáva živiny a vlhkosť z hostiteľa, na ktorý sa pripája. Tak prečo túto rastlinu počas vianočných sviatkov vnímame ako symbol, pod ktorým sa máme bozkávať? Táto tradícia je nám známa vďaka škandinávskemu mýtu.

Vianočný stromček zo starých paliet, skúste to!

Vianočný stromček

Vianočný stromček v dnešnej dobe poznajú aj ľudia, ktorí nie sú nábožensky založení. Niektorí z nás si ho nesú domov aj preto, aby mali kúsok prírody i doma a pokochali sa ním cez sviatky. Ale tradícia vianočného stromčeka sa zjavne začala v Nemecku v 16. storočí. Ihličnaté stromy boli vyberané kvôli ich trojuholníkovému tvaru, ktorý symbolizuje svätú trojicu. Z tohto dôvodu sa používajú ihličnany ako symbol Vianoc.

vianočný kaktus
Zdroj foto: Pixabay
Zdroj foto: Pixabay