6 druhov zimných kvetov – I. časť

cezmína - pestovanie kvetov Cezmína, Zdroj foto: Pixaby

Je možné pestovať kvety v zime? Závisí to od toho, kde žijete. Spríjemnite si chladné zimné dni kvetmi, ktoré prinesú jar do vášho dňa. Vyberte si 6 druhov zimných kvetov.

Zima je obdobím spánku našich záhrad. Zatiaľ čo spiace obdobie má svoju vlastnú krásu, niekedy žiarivé farby kvetín môžu presvetliť náš deň. Ak sa pýtate, či je možné pestovať kvetiny aj v zime, odpovedáme áno, ale záleží to od toho, kde žijete. Niektoré podnebie a pestovateľské zóny ponúkajú vhodné prostredie a dostatok slnečného svetla, aby kvety mohli prosperovať aj v chladnejších mesiacoch. Niektoré miesta nezažívajú tvrdé zimy, takže púčiky nie sú zničené extrémne nízkymi teplotami. Niektorým odrodám kvetín sa dokonca viac darí v chladnejších zónach a môžu vytvárať úžasné kvety, zatiaľ čo všetko ostatné spí.

Pri výbere kvitnúcich rastlín pre zimnú záhradu je dôležité všimnúť si odolnosť rastliny. Rôzne druhy budú kvitnúť v rôznom čase a niektoré sú náročnejšie na pestovanie. Pri kúpe sa radšej spýtajte.

Nenáročná izbovka, ktorá bez zálievky prečká celú zimu

Cezmína

Prvou položkou na tomto zozname je cezmína. Ide o krík. Cezmína je jedna z najkrajších farebných oživení počas zimy pre chladnejšie oblasti. Práve z tohto dôvodu sa cezmína používa najčastejšie vo vianočných motívoch.
Dokonca aj pod hromadou snehu oživí vašu záhradu. Jej vždyzelené lístie a jasne červené bobule sú výrazným kontrastom k zasneženej scenérii. Na pestovanie cezmíny budete potrebovať dve rastliny: jednu samčiu a jednu samičiu. Samičie rastliny plodia bobule iba vtedy, ak sú oplodnené samčou rastlinou.

Doba kvitnutia: Kvety sa objavujú na jar a v lete, ale bobule začne rastlina vytvárať ku koncu jesennej sezóny.

Snežienky

Samotný názov tejto rastliny je znakom toho, že by ste ju mali používať na ozdobenie záhrady cez zimu. Jej visiace biele kvety z nej vytvárajú unikátny zimný kvietok.

Tento kvet vám v ponurých zimných dňoch rozžiari záhradu (i náladu)

Doba kvitnutia: od októbra do apríla, v závislosti od klímy. V teplejších podnebiach kvitnú počas zimy.

okrasná kapusta
Okrasná kapusta, zdroj foto: Pixabay

Okrasná kapusta

Táto pekná rastlina dodá vašej záhrade tiež farebnosť. Sadí sa na konci zimy alebo skoro na jar. Ďalšou výhodou okrasnej kapusty je, že nie je náročná na pestovanie. Po odkvitnutí rastlina vyprodukuje drobné jedlé ovocie. K dispozícii sú odtiene: biela, oranžová, ružová a červená. Rastlina môže dorásť až do výšky 3 metre a dáva prednosť slnečným lúčom, preto si pri jej sadení vyberte svetlé miesto.

Doba kvitnutia: Neskoro v zime a skoro na jar.

Ďalšie kvetiny nabudúce.