6 liečivých byliniek pre zdravé zuby a ďasná

6 liečivých byliniek pre zdravé zuby a ďasná Zdroj foto: Depositphotos

Vedeli ste, že príroda skrýva v sebe liek aj na problémy so zubami? Spoznajte 6 liečivých byliniek pre zdravé zuby a ďasná.

Asi netreba nikomu hovoriť, čo je to bolesť zubov. Určite patrí medzi tie najhoršie. Pokazené zuby a ďasná pritom nemusia byť samozrejmosťou. Chcete sa zaobísť bez týchto komplikácií? Vsaďte na prevenciu, ale tiež na kvalitnú, zdravú a výživnú stravu. Práve presladená, prekyslená a nekvalitná strava dáva zabrať celému nášmu telu vrátane ústnej dutiny. Tvorí sa v nej potom zubný kameň, zápaly ďasien a kazy. Pomoc môžete nájsť napríklad i vo vašej záhrade v podobe liečivých byliniek, ktoré pomôžu dospelým aj deťom. V niektorých prípadoch ide dokonca i burinu.

Pestovanie tejto rastliny prináša šťastie, máte ju doma?

6 liečivých byliniek pre zdravé zuby a ďasná

Chren dedinský

Vedeli ste, že táto ťažko zbaviteľná burina môže pomôcť zdravým ďasnám a zubom? Vďaka látkam, ktoré obsahuje, je účinný aj pri zmiernení bolesti zubov. Z rastliny sa využíva najmä koreň, ktorý nájde vo vašej domácnosti všestranné využitie a pomáha nielen pri problémoch s ústnou dutinou.

Mäta pieporná

Táto sviežo voňajúca bylinka má antibakteriálne a protizápalové účinky. Rovnako ako chren, dokáže zmierniť bolesť zubov a pomáha tiež udržať zdravé ďasná. Pokojne si môžete dopriať čerstvý lístok mäty či výluh, ktorý príjemne osvieži dych aj očistí ústnu dutinu a zanechá príjemný pocit.

6 liečivých byliniek pre zdravé zuby a ďasná
Zdroj foto: Depositphotos

Nátržník husí

Ďalšou nenápadnou rastlinou z vašej záhrady je nátržník husí, ktorý je považovaný za plevel. Nátržník má sťahovacie a dezinfekčné účinky na ďasná, ktoré sú náchylné na krvácanie.

Repík lekársky

Ani repík lekársky by nemal zostať vo vašej záhrade bez povšimnutia. Rovnako ako nátržník má dezinfekčné a protizápalové účinky. Pomáha kloktanie teplým odvarom.

Šalvia lekárska

Šalvia je veľmi známa liečivá bylinka z vašej záhrady, ktorá pomáha zničiť  bakterie v ústnej dutine. Jej silné protizápalové vlastnosti ju predurčujú k tomu, aby bola nielen vhodnou bylinou na prevenciu, ale je účinná už pri vzniknutý problémoch, ktoré treba liečiť.

Klinčeky

Klinčeky sú korením, ktoré síce nezvyknete pestovať vo svojej záhrade, ale určite ich treba spomenúť v zozname prospešných rastlín. Najmä kvôli antibakteriálnym látkam a dezinfekčnému účinku. Klinčeky tiež dokážu tlmiť bolesť, upokojujú a celkovo prospievajú zdraviu ústnej dutiny.