Liečivá sila tejto zeleniny vás prekvapí. Pestujete ju?

Liečivá sila tejto zeleniny vás prekvapí. Pestujete ju? Zdroj foto: Depositphotos

Strava bohatá na zeleninu prináša nášmu telu množstvo výhod. Liečivá sila ukrytá v prírode je naozaj veľmi dôležitá pre naše zdravie. 

Zeler je potravina bohatá na vitamíny a minerály. Prečítajte si 10 dôvodov, prečo by sme mali pravidelne konzumovať túto zeleninu. Liečivá sila v nej ukrytá stojí za to, aby sme ju poznali a využívali.

Zachováva si vitamíny aj pri varení

Veľkou výhodou zeleru je, že dobre znáša aj vysoké teploty pri varení, a preto nestráca výživné látky. Listy zeleru sú bohaté na vitamín A, zatiaľ čo korene sú zdrojom vitamínov B1,B2 a C, kyseliny listovej, draslíku a iných významných látok.

Zeler a jeho liečivé účinky

Znižuje hladinu cholesterolu: Pokiaľ by ste mali z jedálnička vylúčiť mastné jedlá, proces uzdravenia urýchlite tým, že budete každý deň po dobu troch týždňov nalačno piť pohár zelerového džúsu.

Uľavuje od zápchy: Zeler funguje ako účinné preháňadlo. Pri pravidelnej konzumácii vás už podobné problémy nebudú zaťažovať.

Znižuje riziko rakoviny žalúdka: Zeler obsahuje zložky, ktoré majú protirakovinový účinok, preto jeho konzumácia pôsobí ako prevencia voči tejto zákernej chorobe.

Znižuje krvný tlak: Pravidelnou konzumáciou zeleru dochádza k uvoľneniu svalov v okolí tepien, zároveň rozširuje cievy, čím dochádza k lepšej cirkulácii krvi.

Zlepšuje funkciu obličiek a napomáha tak telu urýchliť proces odstraňovania toxínov z tela.

Pomáha pri chudnutí: Okrem toho, že je zeler výživný, pomáha aj znížiť apetít a chuť na sladké alebo mastné jedlá.

Pomáha detoxikovať telo

Rozkladá obličkové kamene. Aby ste dosiahli žiaduce výsledky, mali by ste zelerový džús piť aspoň jeden mesiac, čím sa chránite aj pred ich ďalším vznikom.

Upokojuje nervový systém. Pitie zelerového džúsu je skvelým riešením pre ľudí trpiacich nespavosťou.

Regulátor hormónov. Vedci zistili, že zeler obsahuje látku, ktorá reguluje hormóny ako u žien, tak u mužov. Naviac zelerový džús zvyšuje plodnosť, odstraňuje frigiditu a pomáha pri impotencii.

Liečivá sila tejto zeleniny vás prekvapí. Pestujete ju?
Zdroj foto: Depositphotos

Ako si vyrobiť zelerový džús:

Nastrúhajte si jeden zeler, pridajte citrón, podľa potreby cukor: Všetko spolu rozmixujte a dolejte vodou.