6 rád, ako prevoňať váš domov vianočnou atmosférou

6 rád, ako prevoňať váš domov Zdroj foto: Pixabay

Asi každý z vás nám dá za pravdu, že tú pravú vianočnú atmosféru pomáhajú vyčariť aj vône. Máme pre vás 6 rád, ako prevoňať váš domov.

Vyčarte krásnu vianočnú atmosféru vďaka nádherným vôňam. Spoznajte 6 rád, ako prevoňať váš domov jednoduchým a lácnym spôsobom.

Vyrobte si vlastné vianočné potpourii

Dekoratívna miska alebo košík so sušeným ovocím, kvetmi či koreninami, do ktorej pridáte pár kvapiek éterického oleja, je veľmi jednoduchý spôsob, ako prevoňať váš domov vianočnou atmosférou. Na navodenie tej správnej vône použite buď škoricový éterický olej, vanilkový alebo z citrusového ovocia. Postup, ako si vyrobiť domáce potpourii nájdete tu:

Aromatický pomaranč alebo jablko

Výroba korenistých pomarančov s klinčekmi je taká jednoduchá, že sa do zábavy pri zdobení môžu zapojiť aj vaše deti! Nehovoriac o tom, že tieto pomaranče môžete umiestniť kdekoľvek, aj medzi ovocie na slávnostnom stole. Okrem vône tak vytvoria peknú vianočnú dekoráciu.

Na výrobu tohto  pomaranča budete potrebovať citrusové ovocie, špáradlá, celé klinčeky, škrabku na zeleninu alebo ostrý nôž. A misku, kde hotový pomaranč umiestnite.
Ďalej pomocou škrabky na zeleninu alebo noža vytvorte v šupke ovocia vzory. Špirálový alebo vzor do kríža, fantázii sa medze nekladú.
Potom pomocou špáradiel  urobte do ovocia rad otvorov a do týchto otvorov zatlačte klinčeky. Klinčeky môžete samozrejme zapichnúť bez toho, aby ste najskôr vytvorili otvory, ale mohli by tým trpieť vaše končeky prstov.
Na záver po zdobení môžete pomaranče ešte vyváľať v korenenej zmesi škorice, zázvoru, muškátového orieška a ďalších klinčekov, aby ste mali svoj vlastný domáci osviežovač vzduchu, ktorý môžete dať do misiek po celom dome. Voňavé pomaranče zvyčajne vydržia až štyri dni. Počas noci ich dajte do chladničky, aby ovocie nebolo plesnivé.

Vianočný kaktus: 3 spôsoby, ako podporiť kvitnutie

Parfumované šišky

Výroba voňavých šišiek je veľmi jednoduchá, tak ak chcete mať originálny osviežovač vzduchu, neváhajte si ich pripraviť. Ak máte to šťastie, že vám rastie na záhrade pár borovíc, nazbierajte niekoľko otvorených šišiek. Najskôr ich dobre umyte a vysušte. Potom šišky nastriekajte obľúbeným olejom ( napríklad s vôňou vanilky, citrusov alebo škorice). Vložte ich na jeden deň do igelitového vrecka, aby ste zaistili, že sa vôňa dobre vstrebe. Keď na druhý deň vyberiete šišky z vrecka, vložte ich do plytkej misy alebo vázy, aby váš domov voňal ako Vianoce.

Vanilkový osviežovač

Prevoňať váš domov počas štedrovečernej večere vám pomôže aj tento jednoduchý trik. Stačí, keď vložíte tri alebo  štyri polievkové lyžice vanilkového extraktu do malej misky vhodnej na pečenie a dajte ju asi na hodinu do rúry vyhriatej na 135 °C. Vaša kuchyňa bude krásne voňať vanilkou. 

Vyrobte si olejové sviečky

Výroba vlastnej tekutej sviečky doma je určite nákladovo efektívnejšia ako nákup voskových sviečok. Na olejovú sviečku budete potrebovať olivový olej (alebo akýkoľvek horiaci olej) a naplňte ním konzervu spolu s vanilkovými bôbmi, borovicovými ihličkami, bobuľami, škoricou, klinčekmi alebo plátkami pomaranča. Do stredu dajte lampiónový knôt a zapáľte.

Domáci vianočný osviežovač

Vyrobte si domáci osviežovač vzduchu s vianočnou vôňou. Všetko, čo potrebujete, je týchto päť jednoduchých ingrediencií: fľaša s difuzérom, oleje s vianočnou vôňou, drevené špajle, biely alkohol, ako je  napríklad vodka a voda.
Naplňte fľašu difuzéra vodou, niekoľkými lyžicami vodky a niekoľkými lyžicami oleja, ktorý máte doma; suroviny spolu zmiešame. Nakoniec vložte jeden koniec drevených špajlí do voňavého roztoku, aby sa namočili, a potom špajle otočte, aby sa druhý koniec mohol tiež nasiaknuť. Točte špajle z týždňa na týždeň, aby ste dosiahli pravú vianočnú vôňu.