Ako sušiť hortenziu, aby si zachovala farbu

ako sušiť hortenziu Zdroj foto: Pixabay

Patríte ku kutilom, ktorí si radi sami pripravujú krásne dekorácie? Tak práve pre vás máme tip, ako sušiť kvety hortenzie na prípravu nádherných vencov, ikebán, či iných pekných ozdôb. 

Viete, ako sušiť hortenziu, aby si zachovala farbu?

Hortenzie sú krásny ker, ktorý síce vyzerá staromódne, napriek tomu sa do modernej záhrady bez problémov hodí. S toľkými odrodami, farbami a dokonca aj kvitnúcimi tvarmi nám dáva možnosť vybrať si ten správny pre vašu záhradu. Najlepšou vlastnosťou hortenzií je pravdepodobne ich možnosť meniť farbu kvetov.

Sušené farby hortenzie

Sušením si samozrejme nezachováte celkom rovnaký odtieň, aký máte na živej rastline. Farby, ktoré môžete dosiahnuť na sušenej hortenzii, sú skôr tlmené odtiene zelenej, šedej, modrej, ružovej a fialovej, ktorá vcelku vyzerá nádherne.

Ďalšia vec, ktorú je potrebné poznamenať, je, že podnebie a teplota, v ktorej hortenzia rastie, ovplyvní to, koľko farby si v sušenom kvete zachová.

Sušená zelenina: Spoznajte, ako sušiť cibuľu alebo pór

Kedy rezať hortenzie na sušenie

Načasovanie rezu kvetov je najdôležitejším faktorom, ktorý by ste mali ovládať. Ak kvety hortenzie necháte na kríkoch zaschnúť, môžu stratiť všetku svoju farbu. Ak odrežete kvety príliš skoro, môžu vädnúť.

Kvôli zachovaniu čo najväčšej farebnosti budete musieť najskôr nechať kvety na kríkoch čiastočne zaschnúť. Podľa toho, kedy vaša rastlina odkvitne, by ste mali kvety začať kontrolovať v polovici doby kvitnutia. Farba bude blednúť, ale stále si hortenzie budú držať väčšinu svojho tvaru a začnú naberať papierový nádych. Skúste odrezať kvety hortenzie, keď ešte zostane nejaká farba, aby ste získali sušený kvet s farbou, ktorá vydrží.

Ako sušiť hortenziu

Odstráňte všetky listy zo stonky (alebo aspoň z časti stonky, ktorá bude ponorená) a kvety vložte do vázy, aby boli ich stonky ponorené najviac päť centimetrov. Umiestnite vázu na chladné miesto, mimo dosahu priameho slnečného žiarenia. Voda vo váze pomôže spomaliť proces sušenia; kvet sa potom lepšie zachová. Akonáhle bude voda preč, budú hortenzie úplne vysušené. Na dotyk by mali pripomínať papier.