6 rastlín, ktoré budú krásne aj počas sucha

6 rastlín, ktoré budú vo vašej záhrade krásne aj počas sucha Kokarda, Zdroj foto: Pixabay

Spoznajte kvety, ktoré vašu záhradu skrášlia aj počas sucha.

S meniacim sa podnebím si musíme zvykať na horúce a suché letá. Ak ani vy netúžite, aby sa vaša záhrada premenila počas sucha a horúčav na púšť, zasaďte do nej kvety, ktorým takéto podnebie vyhovuje. Tu sú niektoré z nich.

Rozmarín

Táto rastlina nielenže príjemne vonia, ale nájde svoje uplatnenie aj v kuchyni. Z rozmarínu sa dá pripraviť čaj, dochutiť ním jedlá alebo použiť ako prísada do kúpeľa. Jeho domovom je Stredomorie, preto je na suchá a horúčavy zvyknutý.

Kokarda veľkokvetá

Krásne farby na váš balkón alebo záhradu prinesie kokarda veľkokvetá. Rastlina, ktorá sa pýši oranžovo žltými kvetmi navyše na váš záhon priláka aj medonosný hmyz. Kokarda kvitne celé leto a teplo jej neškodí. Dariť sa jej bude na celodennom slnečnom stanovišti, avšak mráz jej uškodí.

Levanduľa

Medzi rastliny, ktoré dobre znášajú suché a teplé leto, patrí aj voňavá levanduľa. Okrem toho, že ozdobí vašu záhradu, rovnako ako rozmarín nájde uplatnenie i v kuchyni. Levanduľa je síce mrazuvzdorná, ale potrebuje slnečné stanovište a dobre priepustnú pôdu.

Liečivý levanduľový olej: Pripravte si ho doma

Kavyľ perovitý

Táto okrasná suchomilná tráva si našla miesto v mnohých záhradkách. Jej domovom je Mexiko, takže horúčava ju nepoloží na kolená. Potrebuje teda suché miesto pripomínajúce step.

Aloe vera

Slnko miluje aj aloe vera. Táto rastlina je prospešná pre naše zdravie a svoje uplatnenie našla aj v chemickom či kozmetickom priemysle. Aloe vera nemá rada premočenú pôdu a teploty pod nulou. Vyžaduje slnko osem až dvanásť hodín denne a vo svojom prirodzenom prostredí dokáže rásť aj v extrémnych podmienkach.

centranthus
Centrant, Zdroj foto: Pixabay

Centrant červený

Trsovitá trvalka, ktorá ozdobí váš záhon drobnými kvietkami červenej alebo ružovej farby, vyžaduje tiež suché počasie a dobre priepustnú pôdu. Ak sa jej stanovište páči, dokáže kvitnúť veľmi dlho a jej kvety sú skvelým lákadlom včiel a motýľov. Domov centrantu je Turecko, takže teplé leto mu vyhovuje.