6 tipov, ako potešiť zmysly korením, II. časť

6 tipov, ako využiť voňavé korenie Zdroj foto: Pixabay

Spríjemnite si sychravú zimu. Tu je 6 tipov, ktoré pomôžu nielen proti kašľu, ale tiež regenerujú vaše telo.

V prvej časti sme si predstavili klinčeky, badián a škoricu. Teraz sa pozrieme, prečo je cez zimu prospešný zázvor, vanilka alebo aníz.

6 nápadov, ako potešiť zmysly korením, I. časť

6 tipov, ako potešiť zmysly korením, II. časť

4. Zázvor na kašeľ verzus zahriatie pokožky

Zázvor je výborným pomocníkom v boji proti suchému kašľu. Zalejte nakrájaný zázvor a pridajte do neho med. Po pár minútach aj citrónovú šťavu a nápoj pite ešte teplý. Najlepšia príprava na zimné obdobie spočíva v jeho prichystaní vopred. Do skleneného pohára si nakrájajte zmes zázvoru, citrónu, medu a nechajte odležať v chladničke. Vytvorí sa želatínová zmes, z ktorej si cez zimné obdobie pripravíte čaj. Tento koreň je nielen obľúbený pri pečení, pretože dodá zaujímavú chuť, ale má aj skvelé zahrievacie účinky pre organizmus. Z tohto dôvodu sa využíva pri nachladnutí. Ale ak chcete využiť zázvor pre potechu pokožky, doprajte si z neho počas zimných večerov príjemný kúpeľ. Nakrájajte zázvor na drobné kúsky a zalejte ho jedným litrom vriacej vody. Po 10 minútach výluh preceďte do pripraveného kúpeľa.

6 tipov, ako využiť koreniny
Zdroj foto: Pixabay

5. Vanilka na povzbudenie verzus regenerácia pokožky

Vanilka je jedna z najobľúbenejších vôní. Používa sa najčastejšie pri varení a jej extrakt pri pečení. Vanilkový lusk môžete použiť aj pri výrobe domácej zmrzliny. Jej využitie v kuchyni je neobmedzené, ak poznáte správnu mieru. Lenže nielen jej vôňa má účinky na naše zmysly, ale aj jej výťažok. Z vanilky si môžete vyrobiť tinktúru, ktorú použijete na regeneráciu pokožky.
Návod ako pripraviť tinktúru je nasledovný: do skleneného pohára vložte semienka z vanilkového lusku a prelejte ho dvoma decilitrami minimálne 60 % liehu. Pohár dobre uzavrite a uskladnite na teplom mieste na 14 dní. Nezabudnite ho denne pretrepávať, aby sa zmes dobre premiešala. Po 14 dňoch koncentrát preceďte a narieďte ho v pomere 1 polievková lyžička na 2 dl čistej vody.

6. Aníz na trávenie verzus nespavosť

Vedeli ste, že aníz pomáha nielen pri problémoch s trávením, ale aj pri nespavosti? Ak máte problém s nafukovaním alebo s tráviacimi ťažkosťami či nespavosťou, zalejte 1 lyžičku feniklu a 1 lyžičku anízu troma decilitrami vriacej vody a nechajte lúhovať 7 minút.