6 zásadných vecí, ktoré treba vedieť, ak pestujete paradajky

6 zásadných vecí, ktoré treba vedieť, ak pestujete paradajky Zdroj foto: Depositphotos

Pestovanie paradajok nie je až tak zložité, treba však poznať 6 zásadných vecí, ktoré záhradkárčenie uľahčia. 

Paradajky v supermarketoch vyzerajú síce na oko pekne, no lahodnej šťavnatej a sladkej chuti doma vypestovaným sa ani zďaleka nevyrovnajú. Pestovanie paradajok nie je najjednoduchšie, na záhradkárov číha množstvo nástrah, a preto je dobré držať sa rád a odporúčaní odborníkov. Tu je 6 zásadných vecí, ktoré by ste mali poznať.

Začnite vo vnútri

Prvá rada odborníkov na pestovanie paradajok znie – začnite výsadbou vo vnútri. Paradajky sú citlivé na mráz. Zvyčajne trvá dva mesiace, kým zo semiačok vyrastie rastlina, ktorá je pripravená na záhradu a vonkajšie podmienky.

Správne zasadenie

Odborníci radia sadiť semiačka paradajok veľmi plytko do pôdy a pôdu odporúčajú, samozrejme, navlhčiť. Je veľmi dôležité zabezpečiť, aby povrch pôdy nevyschol. Semiačka paradajok začínajú rásť (klíčia) rýchlo, zvyčajne do jedného týždňa od zasadenia. Kým semiačka klíčia, úroveň slnečného svetla nie je dôležitá.

Oleander z dovolenky. Takto jednoducho si ho rozmnožíte

Slnečné svetlo prichádza na scénu

Akonáhle semiačka začnú klíčiť, presuňte paradajky pomaly na priame svetlo. Výborným miestom sú parapety na slnečnom mieste, no dobre poslúži aj umelé svetlo. Sadenice paradajok môžu profitovať v tomto období aj z presadenia do väčšej nádoby. Odporúča sa zasadiť paradajky až po listy. Akákoľvek časť rastliny pod pôdou vytvorí korene, vďaka čomu sa rastlina stáva silnejšia.

6 zásadných vecí, ktoré treba vedieť, ak pestujete paradajky
Zdroj foto: Depositphotos

Presun vonku

Keď sa oteplí a vaše rastliny sú vysoké 15 až 20 centimetrov, môžu sa konečne premiestniť do záhrady alebo vonkajších priestorov. Paradajky by mali byť rozmiestnené tak, aby sa ich listy nedotýkali. Pretože rastliny na svoj rozvoj potrebujú dobrú cirkuláciu vzduchu a slnečné žiarenie pomáha udržať choroby na uzde. Zasadiť pod zem až po listy.

Začínať s vodou, potom prihnojovať

Pre paradajky v záhradách platí zásada, že pokiaľ dva až tri centimetre pod povrchom cítite suchú pôdu, mali by ste polievať. Vyhnete sa listovým chorobám, ak budete listy udržiavať v suchu čo najviac ako je len možné. Po niekoľkých týždňoch začnite prihnojovať kvalitným a vhodným hnojivom. Sledujte príznaky problémov. Viditeľné vädnutie znamená, že rastlina vysychá. Odstráňte spodné listy, ktoré majú hnedé alebo žlté škvrny, aby sa zabránilo chorobám.

Sladká odmena

Prichádza vytúžená sladká odmena. Odborníci odporúčajú zbierať paradajky, ktoré sú na polovicu zrelé alebo trochu viac.