7 benefitov kompostu z mäty vo vašej záhrade, časť II.

7 benefitov kompostu z mäty Zdroj foto: Pixabay

Predstavujeme vám ďalším 7 benefitov hnojiva z mäty piepornej, ktoré môžete využiť aj vo svojej záhrade.

7 benefitov kompostu z mäty vo vašej záhrade, časť II.

Hnojivo z mäty vzniká napríklad pri výrobe éterických olejov, či iných výťažkov z tejto voňavej bylinky. V našich končinách býva málo známe. Je to veľká škoda, lebo predstavuje pre naše zelené kráľovstvo zdroj cenných živín a jeho použitie má aj ďalšie výhody. Tu sú niektoré z nich. 

4. Zlepšuje zadržiavanie vody
Pridanie kompostu z mäty do vašej záhrady pomáha zlepšiť zadržiavanie vody v pôde a súčasne znižuje potrebu zavlažovania.

Ak ho pred výsadbou zamiešate do pôdy, môže to pomôcť zvýšiť priepustnosť pôdy alebo tiež zadržať viac vlhkosti. Ak tento produkt použijete na mulč, zastaví príliš rýchle odparovanie vody zo zeme. To znamená, že nemusíte pestované rastliny polievať tak často.

Ako si vyrobiť ružovú vodu, plus nezvyčajné spôsoby jej použitia

5. Zlepšuje kvalitu pôdy
Kompost z mäty obsahuje prírodný humus, ktorý môže vylepšiť hlinité pôdy ale aj piesočnatú pôdu. Je to 100% prírodné, takže je to dokonalý organický materiál, ktorý sa dá pridať do vašich záhonov. Môžete ho použiť aj na úpravu pôdy, pretože má neutrálnu hladinu pH 6,8.

6. Reguluje teplotu pôdy
Mulčovanie záhradných záhonov pomáha udržiavať teplotu pôdy a zároveň reguluje burinu.

Ak na záhradu nanesiete vrstvu mätového kompostu s hrúbkou 7až 10 cm, pomôže vám to udržiavať pôdu chladnejšiu počas letných mesiacov a zároveň ju na jar a na jeseň zahrejete. Táto hustá mulčovacia hmota tiež blokuje slnečné svetlo, takže spomaľuje rast buriny.

7. Odrádza otravné tvory
Mnoho tvorov nie je veľkým fanúšikom vône mäty. Mätový kompost pôsobí ako odstrašujúci prostriedok pre myši, potkany a hmyz. Preto môžete okolo záhradných záhonov vysadiť mätu, aby ste zabránili škodcom. Najlepšie je mať mätu v nádobe, pretože sa vám môže rozrásť po celej záhrade.