7 bylinkových čajov z vašej záhrady

7 bylinkových čajov Zlatobyľ, zdroj foto: Pixabay

Počas chladných mesiacov mnohí z nás siahajú po teplých nápojoch. Tu je 7 bylinkových čajov, ktoré prospejú vášmu zdraviu.

Ak chcete zdravý teplý nápoj, nemusíte ísť do obchodu. Stačí ísť do vašej záhrady. Čo dokážu bylinky z vášho záhonu?

Liečivé aloe vera: Účinky, použitie, pestovanie, časť II.

7 bylinkových čajov z vašej záhrady

Mäta pieporná

Túto bylinku iste mnohí z vás poznáte. Je veľmi obľúbenou pestovanou liečivou rastlinou najmä kvôli jej vôni a mentolovej chuti. Čaj z nej je však nielen vynikajúci, ale aj pomáha pri prechladnutí, problémoch s vysokým krvným tlakom, tráviacich ťažkostiach či respiračných ochoreniach. Najmä v súčasnosti môže pomôcť jej inhalácia pri ťažkostiach s dýchaním a zmierňuje dýchavičnosť.

Levanduľa

Aj túto bylinku určite poznáte a možno využívate jej pozitívne účinky na naše zdravie. Čaj z levandule sa postará o pokojný spánok, zmierni tráviace problémy či nafukovanie. Okrem toho táto bylinka pomáha pri zápche, vysokom krvnom tlaku a epilepsii.

Zlatobyľ

Aj keď zlatobyľ patrí medzi menej známe rastliny, svojimi účinkami nijak nezaostáva za tými známymi. Flavonoidy, ktoré táto rastlina obsahuje, podporujú správnu činnosť obličiek a pôsobia antibakteriálne. Pomáhajú preto tiež pri zápaloch obličiek a močových ciest. Výluh tejto rastliny nechajte odstáť asi dvadsať minút. Denne je potrebné vypiť aspoň dve šálky.

Muškát voňavý

Vedeli ste, že čaj sa dá pripraviť aj z muškátu voňavého? Tento kvet pôsobí protizápalovo a má tiež upokojujúce účinky.

Medovka lekárska

Medovka je známa pre svoju príjemnú citrónovú arómu. Takisto ako levanduľa, pomáha liečiť nespavosť a upokojuje. Medovkový čaj pred spaním je preto ideálnym riešením pri problémoch so spánkom.

Šalvia lekárska

Táto bylinka vám pomôže pri zápalových ochoreniach hrdla. Zabraňuje tiež poteniu, tráviacim problémom a odporúča sa ženám počas klimaktéria, lebo zmierňuje návaly.

Lipa malolistá

Čaj z tohto stromu je veľmi prospešný. Okrem toho, že sa používa pri liečení prechladnutia a chrípky, tlmí bolesti nervového pôvodu, znižuje horúčku a lieči priedušky. Čaj z lipy taktiež zrieďuje krv, čím pomáha v prevencii pred infarktom.