Niekedy naše bežné každodenné návyky môžu stáť naše mačky život. Načo si dať pozor?
Spoznajte 7 našich zvykov, ktoré môžu stáť mačku život.
Nechávame voľne ležať slúchadlá a tenké drôty
Káblové slúchadlá sú obľúbené najmä medzi mačkami. Mäkké a tenké – dokonalý cieľ. Prečo sú však pre mačku nebezpečné? Len malý kúsok cudzieho telesa môže vážne poškodiť gastrointestinálny trakt zvieraťa. V obzvlášť závažných prípadoch môže byť potrebný chirurgický zákrok. Preto radšej pre istotu odstráňme z dosahu domáceho maznáčika potenciálne nebezpečné drôty, najmä keď odchádzame z domu.
Počúvame hudbu nahlas
Mačky sú schopné vnímať rozsah zvukových frekvencií 3-krát väčší ako ľudia. Ak si predstavíme, že naša mačka ľahko počuje myš preháňajúcu sa vo vedľajšej miestnosti, tak čo asi s ňou urobí hlasno znejúca hudba.
Zaujímavé fakty o mačacích pazúroch, vedeli ste?Necháme ju hrať s laserom
Pre mačku, ako pre skutočného lovca, je dôležité cítiť korisť, ale s bežiacou červenou bodkou je to nemožné. Domáce zviera je nadmerne vzrušené, ale „lov“ nemá žiadny výsledok. V dôsledku toho je možná frustrácia, znižuje sa sebavedomie mačky – a to všetko negatívne ovplyvňuje duševný stav zvieraťa.
Mačku kŕmime ľudským jedlom
Nezáleží na tom, či to robíme vedome, alebo si po večeri zabudneme odložiť taniere s jedlom, ľudská strava je pre mačky škodlivá. Môže to spôsobiť alergie, problémy s gastrointestinálnym traktom a ďalšie komplikácie.
Nechávame dokorán otvorené okná
Túžba vyvetrať miestnosť alebo si užiť letnú rannú pohodu môže stáť našu mačku nielen zdravie, ale aj život. Keďže tieto zvieratá sú predátori od prírody, nenechajú si ujsť príležitosť loviť vtáky za oknom.
Kombinácia „mačka + otvorené okno“ je rovnako nebezpečná ako bez sieťky, tak aj s ňou. A nezáleží na tom, či sme v byte alebo nie. Domáci maznáčik môže utrpieť vážne zranenia, aj keď vypadne z okna druhého poschodia.
Ak nie je cesta bez otvorených okien, skúsme dať na okná špeciálnu sieťku proti mačkám. Je vyrobená z odolného a stabilného materiálu, a preto ochráni zvieratko pred vypadnutím z okna.

Fajčíme vo vnútri bytu
Aj keď sa snažíme fajčiť len na balkóne alebo neustále vetráme byt, nášmu miláčikovi to stále škodí. Mnohí majitelia domácich miláčikov si myslia, že fajčenie škodí iba ľuďom. Realita je však oveľa horšia – pasívne fajčenie v uzavretých priestoroch má pre zvieratá vážny dopad, najmä pre mačky. Ich organizmus je oveľa citlivejší, čo ich vystavuje riziku vážnych zdravotných problémov.
Čo fajčenie spôsobuje mačkám?
Dýchanie škodlivých látok
Cigaretový dym obsahuje viac než 7 000 chemikálií, z ktorých mnohé sú karcinogénne. Keď fajčíme v byte, mačka dýcha rovnaký vzduch ako my, no na rozdiel od človeka nemá kapacitu tieto toxíny rýchlo vylúčiť. To vedie k podráždeniu pľúc a potenciálnemu ochoreniu dýchacích ciest, ako sú zápaly priedušiek či astmy.
Pasívne fajčenie a karcinogény
Mačky sú mimoriadne citlivé na pasívne fajčenie, pretože sa zdržiavajú v uzavretých priestoroch. Vdychovanie dymu spôsobuje ochorenie pľúcnych buniek, čo môže viesť k vzniku rakoviny pľúc alebo iných orgánov.
Toxíny na srsti a labkách
Mačky majú zvláštny zvyk. Ak fajčíme v byte, chemikálie z cigaretového dymu sa usadzujú na povrchoch nábytku, podlahe a dokonca aj na srsti nášho miláčika. Keď si mačka olizuje srsť, priamo prijíma toxíny, ktoré sa dostávajú do tráviaceho traktu. To môže spôsobiť otravu alebo dlhodobé poškodenie vnútorných orgánov.
Alergia a podráždenie
Cigaretový dym dráždi nielen pľúca, ale aj oči a kožu mačky. Zvieratá môžu trpieť začervenanými očami, svrbením a možným poškodením kože, čo vedie k neustálemu škrabaniu a sekundárnym infekciám.
Jedovaté izbové rastliny
Zvedavá povaha mačiek a túžba ochutnať všetko (najmä u mačiatok) môžu viesť k vážnym následkom, ak má zviera prístup k jedovatým izbovým rastlinám.
Jedným z najnebezpečnejších pre mačky je aloe. Hoci pomáha ľuďom, pre mačky je extrémne toxické. Pozor tiež na voňavý eukalyptus – či už suchý alebo čerstvý – je pre nášho miláčika rovnako nebezpečný. Kŕče, vracanie, hnačka, zmätenosť sú len niektoré z príznakov otravy eukalyptom. Príznaky sa nemusia objaviť okamžite, ale akonáhle uvidíme, že sa správanie mačky zmenilo, je najlepšie okamžite kontaktovať svojho veterinára.
Zoznam nebezpečných domácich rastlín uzatvárajú vianočné stromčeky, najmä ihličie a živica. Môžu vyvolať tráviace ťažkosti a ostré ihličie môže poškodiť vnútorné orgány.