7 netradičných využití uhoriek z vašej záhrady

uhorky Zdroj foto: Naša záhradka.sk

Vedeli ste, že táto zelenina sa dá použiť v boji proti stresu, na čistenie a vo vašej domácnosti nájde týchto 7 netradičných využití? Presvedčte sa na vlastnej koži.

Mnohí záhradkári sadia uhorky pravidelne každý rok a práve teraz dozrieva úroda z ich záhradiek. Patríte medzi nich? Dobre robíte. Uhorky obsahujú množstvo minerálnych látok a vitamínov, ktoré by sme mali prijímať každý deň. Medzi ne patrí napríklad vitamín B1, vitamín B2, vitamín B3, vitamín B5, vitamín B6, kyselina listová, vitamín C, vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík a zinok.

Prezradíme vám niekoľko zaujímavostí o uhorkách a tiež ich 7 netradičných využití.

  1. Pomocník v boji proti slimákom

Ničia vám slimáky alebo húsenice úrodu v záhrade? Dajte na rôzne miesta v záhrade plátky uhorky na predmety z hliníka. Zloženie uhorky reaguje s hliníkom tak, že vytvára nepríjemnú vôňu pre škodcov, no pre človeka je nezistiteľná. Vaša záhrada bude mať od týchto škodcov pokoj celú sezónu

  1. Uhorka ako životabudič

Zabudnite na kofeín a dajte si uhorku. Uhorky sú dobrým zdrojom vitamínov a sacharidov a tieto nám rýchlo dodajú energiu, ktorá môže vydržať niekoľko hodín, a zároveň vám doplní aj do tela chýbajúcu vodu.

  1. Uhorka proti stresu

Prežívate stres a neviete ako ho odbúrať? Rozrežte celú uhorku a dajte ju do vriacej vody. Chemické látky a živiny z uhorky budú reagovať s vriacou vodou a vytvárajú upokojujúcu, relaxačnú arómu. Je preukázané, že takáto inhalácia znižuje u ľudí stres.

  1. Čistidlo na vodovodné batérie a umývadlá

Hľadáte spôsob ako vyčistiť vodovodné batérie, umývadlá alebo čokoľvek z nerezovej ocele? Vezmite plátok uhorky a pretrite ňou povrch, ktorý chcete vyčistiť. Prinavráti materiálu lesk a pritom nezanecháva šmuhy a neubližuje našim rukám

  1. Leštidlo na topánky

Máte dôležité stretnutie a vy si uvedomíte, že nemáte dostatok času, aby ste si vyleštili svoje kožené topánky? Plátkom čerstvo rezanej uhorky prejdite cez topánky. Poskytne vám rýchly a trvanlivý lesk, ktorý nielen skvele vyzerá, ale tiež odpudzuje vodu.

  1. Pomáha proti opici

Chcete sa vyhnúť opici alebo strašnej bolesti hlavy? Zjedzte pár plátkov uhorky pred spaním a prebudíte sa svieži a bez bolesti hlavy. Uhorky obsahujú dostatok cukru, vitamíny B a elektrolytov na doplnenie základných živín a tým telo udržuje v rovnováhe.

Pohánka hitom luxusnej francúzskej gastronómie
  1. Osviežovač dychu

Odchádzate z pracovného obeda a uvedomíte si, že nemáte žuvačky? Vezmite si plátok uhorky a pritlačte ju na podnebí úst svojim jazykom po dobu 30 sekúnd, čím sa eliminujú zápachy z úst. Táto zdravá a finančne nenáročná zelenina sa dá využiť rôznymi spôsobmi. Nielen výborne chutí, ale taktiež nám ľahko pomôže aj v domácnosti. Vyskúšajte tieto tipy aj vy a overte si jej účinok v praxi.