7 výhod kombinovanej výsadby. Takto sa o úrodu postarajú bylinky

7 výhod kombinovanej výsadby. Takto sa o úrodu postarajú bylinky Zdroj foto: Depositphotos

Správnym usporiadaním zeleniny a byliniek v záhrade zlepšíte svoju úrodu. Poznáte 7 výhod kombinovanej výsadby?

Kombinovaná výsadba niektorej zeleniny a byliniek je známa už storočia. I dnes čerpáme z jej mnohých výhod. Prečo vlastne vysádzať niektoré rastliny a aký vplyv môže mať takéto pestovanie na našu úrodu? Tu je 7 výhod kombinovanej výsadby.

Niektoré rastliny odpudzujú škodcov

Existujú druhy rastlín, ktoré pôsobia ako odpudzovače hmyzu alebo iných živočíšnych škodcov. Napríklad vôňa cesnaku je pre mnohých škodcov nepríjemná. Takisto mäta či bazalka, ktorú neznášajú vošky a mušky.

Priťahujú prospešný hmyz

Niektoré rastliny priťahujú aj užitočný hmyz. Napríklad borák lekársky láka opeľujúce včely a drobné osy požierajúce škodcov.

Vytvárajú tieň

Veľké rastliny poskytujú tieň menším rastlinám, ktoré potrebujú ochranu pred slnkom. Napríklad kukurica vytvára ideálny tieň pre šalát, ktorému priame slnečné lúče najmä počas horúceho leta môžu škodiť. 

Zabudnuté strukoviny vašich starých mám, poznáte ich?

Poskytujú prirodzenú oporu

Vysoké rastliny, ako je kukurica a slnečnica, môžu poskytovať oporu pre nižšie plazivé plodiny, ako je napríklad hrach alebo uhorky.

Zlepšujú zdravie pestovaných plodín

Ak rastlina absorbuje určité látky zo zeme, môže to zmeniť biochémiu pôdy v prospech rastlín nachádzajúcich v okolí.

Potláčajú rast buriny

Výsadba popínavých plodín, ako je napríklad tekvica spolu s vysokými vzpriamenými rastlinami minimalizuje otvorené plochy, kde sa zvykne držať burina. 

Naplánujte si ideálne bylinkové kombinácie pre zdravé rastliny

Zlepšujú úrodnosť pôdy

Niektoré plodiny, ako fazuľa, hrach a iné strukoviny, pomáhajú sprístupniť dusík v pôde. Podobne rastliny s dlhými koreňmi, ako napríklad lopúch, privádzajú živiny z hĺbky pôdy, čím obohacujú vrchnú vrstvu pôdy v prospech rastlín s plytkými koreňmi.

Na týchto susedov pozor

Tak ako existujú rastliny, ktoré prospievajú svojim susedom, sú aj také, ktoré naopak škodia. Pri plánovaní záhrady si na nich treba dať obzvlášť pozor. Napríklad orech kráľovský je strom, ktorý svojimi koreňmi vylučuje rastové inhibítory. To sú látky, ktoré regulujú rast. Tieto látky sa môžu uvoľňovať aj z rozkladajúcich sa orechových listov, preto pod orechom takmer nič nerastie a listy z tohto stromu sa nesmú kompostovať.