8 rád, ako zlepšiť život v roku 2021

rady, ako zlepšiť život Zdroj foto: Pixabay

Existuje niekoľko základných rád, ako zlepšiť život v roku 2021. Napríklad postupnými krokmi znížiť odpad, ktorý produkujete.

8 rád, ako zlepšiť život v roku 2021

Každý z nás môže začať od seba a dokáže zlepšiť životný štýl tým, že zníži produkciu odpadu. Môže vám k tomu pomôcť niekoľko našich rád.

Prestaňte používať papierové výrobky

Papierové výrobky sú odpad. Boli vytvorené na jednorazové použitie a následné vyhodenie. Namiesto použitia papierových tácok zvoľte taniere z umývateľného skla.

Namiesto papierových utierok môžete použiť látkové uteráky na ruky a namiesto zakúpenia džúsov a ovocných štiav v kartónových obaloch, ktoré vyhodíte, si môžete pripraviť vlastné nápoje v sklenených džbánoch.

Buďte kreatívni

Vo vašom okolí je veľa vecí, ktoré je možné recyklovať a použiť na nové účely. Napríklad palety sú ideálnou vecou na recykláciu a dá sa z nich vytvoriť množstvo skvelých vecí.

Vyrobte si vlastné čistiace prostriedky alebo kozmetiku

Namiesto nákupu čistiacich prostriedkov naplnených chemikáliami, ktoré môžu byť drahé, a dodávajú sa v jednorazových nádobách, zvážte výrobu vlastných.

Skúste použiť recepty na báze octu a vložte ich do rozprašovača, ktorý sa dá opakovane použiť, aby ste ušetrili peniaze a nevznikol žiadny odpad. Môžete si vyrobiť vlastný osviežovač vzduchu, zubnú pastu, dezodorant, krémy a mydlo. Niekoľko nápadov na výrobu vlastnej kozmetiky alebo čistiacich prostriedkov nájdete tu:

Nepoužívajte polotovary

Keď kupujete polotovary, zvyčajne sa dodávajú v jednorazových obaloch. To je daň za pohodlie.

Namiesto zväčšovania množstva odpadu, ktorý produkujete používaním týchto výrobkov, varte od nuly. Z niekoľkých potravín môžete pripraviť viac jedál a spotrebovať oveľa menej obalov.

Nakupujte z druhej ruky

Ak potrebujete kúpiť položku, neponáhľajte sa do najbližšieho obchodu, skôr spomaľte. Skontrolujte stránky sociálnych médií a ďalšie miesta, kde ľudia inzerujú veci, ktoré sa snažia predať.

Nákupom z druhej ruky ušetríte veľké množstvo peňazí a zabránite nepoužitej veci, aby skončila na skládke, pretože ju stále môžete používať vy.

Kompostujte

Ak máte zvyšky, ktoré nemôžete zjesť skôr, ako sa pokazia, nezabudnite ich dať na kompost. Kompostovanie je skvelé aj pre kuchynský odpad.

Zimné kompostovanie: Tipy, vďaka ktorým to bude ľahké

Navyše je to spôsob, ako zabezpečiť živiny pre svoju záhradu. Ak teda pestujete svoje vlastné potraviny, nemusíte ich kupovať v obchode v obaloch a nevzniká tak ďalší odpad.

Nakupujte kvalitné veci, ktoré vám vydržia čo najdlhšie

Napríklad pri kúpe kuchynského riadu berte ohľad i na kvalitu materiálu a vyberajte hrnce, ktoré vám vydržia dlhé roky.

Starajte sa o to, čo už máte

Ak chcete, aby vám veci vydržali čo najdlhšie, musíte sa o ne aj dobre starať. Napríklad pred praním si prečítajte pokyny na vašom oblečení alebo nezabudnite vykonávať pravidelnú údržbu domácich spotrebičov, aby ste ich udržali v dobrom stave a poskytli im dlhšiu životnosť.