8 zvláštnych príčin, prečo sa vám podľa lekárov tvoria modriny, časť I.

8 zvláštnych príčin, prečo sa vám podľa lekárov tvoria modriny Zdroj foto: Pixabay

Modriny každý z nás dôverne pozná. No čo v prípade, keď sa tvoria v hojnom počte? Tu je 8 zvláštnych príčin, prečo na tele podľa lekárov vznikajú tieto farebné krvné podliatiny.

Všetci ich veľmi dobre poznáme. Ak sa udrieme alebo spadneme, vznikajú nám na tele čiernofialové modré fľaky, ktoré sa volajú modriny. Sú to vlastne podliatiny, ktoré sa tvoria v dôsledku poranenia krvných ciev pod povrchom kože. Ak sú tieto cievy poškodené, môže uniknúť malé množstvo krvi, ktoré spôsobí klasické modré, čierne alebo fialové sfarbenie. Aj keď ide o bežný jav, predsa len niekedy by sme mali byť opatrní. Existuje 8 zvláštnych príčin, prečo sa vám podľa lekárov tvoria modriny.

Môže za to estrogén

Nespravodlivé, ale žiaľ pravdivé: Ženám sa ľahšie vytvárajú modriny ako mužom. Môže za to fakt, že mužské pokolenie má hrubšiu pokožku a tiež viac kolagénu, ktorý bezpečnejšie drží cievy v pokožke a chráni ich pred traumami.

Pri tvorbe modrín hrá svoju rolu aj ženský hormón estrogén. Dôvodom je, že oslabuje steny krvných ciev. A tiež otvára krvné cievy. Ak dôjde k úrazu, môže vykĺznuť viac krvi skôr, ako sa dokáže zraziť.

Najzdravšia listová zelenina z našich záhrad. Pestujete ju aj vy?

Jednoducho starneme

S pribúdajúcim vekom sa nám stenčuje pokožka a krvné cievy sa stávajú krehkejšími. Vďaka tomu ľudia nad 60 rokov častejšie trpia modrinami a na ich vznik stačí naozaj veľmi málo. Spolu so stenčujúcou sa pokožkou strácame aj tuk a kolagén, ktoré predtým chránili naše cievy. Čím sme starší, tým naše cievy strácajú pružnosť, takže sú náchylnejšie na pretrhnutie.

Užívanie liekov na riedenie krvi

Ak užívate lieky na zriedenie krvi na liečbu srdcovej arytmie alebo krvných zrazenín, tak s veľkou pravdepodobnosťou to bude mať vplyv i na tvorbu nevysvetliteľných modrín. Možno však užívate aj iné lieky, ktoré majú vplyv na zriedenie krvi, bez toho, aby ste si to vôbec uvedomovali, napríklad ibuprofén alebo aspirín. Tieto liečivá znižujú schopnosť krvi správne sa zrážať, takže krvácanie v dôsledku poškodenia kapilár (krvných ciev) môže trvať dlhšie ako zvyčajne, čo umožňuje únik krvi a tvorbu modrín.

Užívanie kortikosteroidov

Kortikosteroidy – lieky používané na liečbu rôznych zdravotných stavov – vám môžu ľahko spôsobiť modriny. Dôvodom je skutočnosť, že stenčujú našu pokožku. Tieto liečivá sa mnohokrát používajú na zmiernenie opuchov, začervenania, svrbenia a iných príznakov alergického typu. Najčastejšie sa topické kortikosteroidy (lieky vo forme mastí a krémov) predpisujú na kožné ochorenia, ako sú ekzémy a psoriáza, zatiaľ čo perorálne kortikosteroidy ( lieky vo forme tabletiek) sa môžu odporúčať na liečbu astmy, alergií a iných zápalových stavov.

Ďalšie príčiny sa dozviete v pokračovaní článku, preto čítajte nás i nabudúce.