9 receptov na domáce čistiace prostriedky, II. časť

domáce čistiace prostriedky Zdroj foto: diyjoy.com

Tabletky do vášho WC, ktoré sa postarajú o dokonalú čistotu, čistič na okná alebo iné účinné, ale zároveň lacné domáce čistiace prostriedky. Tu sú recepty, ako si ich pripraviť.

Prinášame vám ďalšie recepty na domáce čistiace prostriedky.

Dezinfekčný sprej s citrónovou vôňou

Tento prírodný dezinfekčný sprej môže pomôcť chrániť vašu rodinu pred baktériami počas chladného a chrípkového obdobia. Môže sa tiež použiť na čistenie varných dosiek a kuchynských liniek počas varenia. Naučte sa, ako vytvoriť svoj vlastný prostriedok na dezinfekciu pre ľahké, šetrné čistenie, ktoré je tiež prospešné pre vaše zdravie.

Budeme potrebovať iba dve zložky

Alkohol – Etanol sa bežne používa ako účinná látka v dezinfekčných prostriedkoch na ruky. Zdravotníkom sa odporúča, aby  na rutinnú dezinfekciu rúk používali dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu. Na tento účel vám postačí 40 % biely alkohol (ako napríklad vodka).

Citrónovú kôru – Látky z citrónovej kôry majú silný antimikrobiálny účinok.

Postup:

Kôru zo šiestich citrónov natlačíme do sklenej uzavieracej  nádoby a zalejeme bielym alkoholom. Necháme pôsobiť päť až šesť týždňov v chladnej a tmavej miestnosti. Tekutina je pripravená na použitie, ak zmení farbu na žltú. 

10 nápadov pre dokonale zorganizovanú garáž

Recept na domácu okenu

Vedeli ste, že doma si môžete pripraviť aj čistič na okná? Dá sa ním vyčistiť nielen sklo, ale aj zrkadlá. Nezanecháva žiadne šmuhy, zbaví sklo odtlačkov prstov, mastnoty či škvŕn od vody. Tu je recept:

Čo obsahuje recept na čistenie zrkadiel a skla?

Biely ocot (1/2 šálky) – odstraňuje film z povrchu skla, rozpúšťa nečistoty a špinu. Zbaví sklo i šmúh.

Alkohol (1/2 šálky) – rýchlo sa vyparuje, takže sa nevytvárajú šmuhy, zanecháva povrch bez škvŕn a postará sa o lesk.

Kukuričný škrob (1 polievková lyžica ) – to je „tajná“ prísada, vďaka ktorej je tento prostriedok na čistenie skla vynikajúci! Prečo kukuričný škrob funguje v čističoch skla tak dobre? Ukázalo sa, že sklo a zrkadlá v skutočnosti nie sú dokonale hladké. Majú malé povrchové jamy. A voda sa môže v týchto priehlbinách zachytiť a vytvárať šmuhy. Kukuričný škrob v tomto čistiacom prostriedku na sklo sa postará o tieto vodné väzby a vyčistí okná či zrkadlá takmer dokonale.

Do domácej okeny môžeme pridať aromatickú tinktúru. Osvedčili sa citrónová, mätová alebo levanduľová.

Tablety do WC

Tieto šumivé tablety do toalety pomôžu udržať vaše WC krásne čisté a voňavé. Stačí vhodiť jednu kocku a spláchnuť.

Na ich výrobu budeme potrebovať:

Silikónovú formu na cukrovinky ( my sme použili v tvare srdca).

1/4 hrnčeka kyseliny citrónovej

1 hrnček sódy bikarbóny

1 lyžica peroxidu vodíka

1/2 lyžičky bieleho octu

15 kvapiek vonnej esencie z levandule

Všetko zmiešať a natrieť do formy. Po šiestich hodinách tablety stuhnú. Potom ich môžeme vložiť do uzavretej sklenenej nádoby.