Petúnie – rozkvitnuté leto v črepníku aj záhone. Ako ich pestovať, aby žiarili celé mesiace?

Pestovanie petúnií. Hustý trs sýtoružových petúnií kvitnúcich v plnej sile s bohatým zeleným lístím. krásne petúnie Bohaté kvitnutie petúnií v klasickej ružovej. Zdroj foto: Depositphotos

Petúnie sú ako letné ohňostroje v kvetinovej podobe. Kvitnú bohatými farbami, ktoré upútajú aj z diaľky, a ich vôňa dokáže prilákať nielen včely, ale aj vašu pozornosť zakaždým, keď okolo prejdete. Aj keď sa môže zdať, že ide o bežné letničky, pestovanie petúnií skrýva viac tajomstiev, než by ste čakali. Ak túžite po kvetinovej výzdobe, ktorá zaručene zažiari, petúnie sú tou správnou voľbou.

Prečo sú petúnie také obľúbené?

Možno preto, že sú nenáročné a pritom tak efektné. Alebo preto, že ich existuje nespočetné množstvo odrôd – od drobných, jemne voňajúcich kvietkov až po obrovské kvety, ktoré pripomínajú miniatúrne gramofóny. Pestovanie petúnií je navyše zábavné a vďačné – kvety vás odmenia krásou už niekoľko týždňov po výsadbe a kvitnú prakticky až do prvých mrazov.

Kedy s pestovaním začať?

Ak chcete petúnie sadiť zo semien, začnite s výsevom už skoro na jar, a to v interiéri – ideálne 10 až 12 týždňov pred poslednými mrazmi. Semienka sú drobné ako prach, takže s nimi treba narábať opatrne. Klíčenie trvá približne týždeň a rastlinky neskôr presádzajte do črepníkov, kde ich budete otužovať až do presunu na záhon alebo terasu.

Hotové sadenice zo záhradníctva môžete vysadiť von, keď už nehrozia nočné mrazy a pôda sa zohreje aspoň na 15 °C. Ideálny čas na výsadbu je teda apríl až máj, v závislosti od regiónu.

Slnečné miesto je základ

Ak chcete bohaté kvitnutie, vyberte miesto, kde budú petúnie na slnku aspoň 6 hodín denne. Platí to hlavne pre vzpriamené typy, ktoré milujú svetlo a teplo. V letných horúčavách však ocenia aj jemný popoludňajší tieň, najmä v nádobách, ktoré sa rýchlo prehrievajú.

Pôda a zalievanie: rovnováha je kľúčom

Petúnie nemajú rady stojacu vodu, ale ani úplné sucho. Najlepšie sa im darí v ľahkej, výživnej a mierne kyslej pôde s dobrým odtokom. Záhony obohaťte kompostom, do črepníkov použite kvalitný substrát pre kvitnúce rastliny.

Zalievajte pravidelne, keď je pôda suchá do hĺbky 2 – 3 cm. V lete to môže byť aj každý deň, najmä ak máte petúnie v kvetináčoch. Dávajte však pozor na premokrenie – nadbytok vody spôsobuje žltnutie listov a hnilobu koreňov.

Hnojenie: tajomstvo dlhého kvitnutia

Petúnie sú hladné rastliny. Aby kvitli celé leto, potrebujú výživu. Po výsadbe ich prihnojte univerzálnym hnojivom a od júla pokračujte každé 2 – 3 týždne tekutým hnojivom pre kvitnúce rastliny. Niektoré rozrastajúce sa druhy (napr. vlnové petúnie) potrebujú dokonca hnojenie raz týždenne.

Odroda rozhoduje: aké petúnie si vybrať?

  • Grandiflora – veľké kvety, nápadné, ale menej odolné voči dažďu. Populárne odrody sú ‚Dreams‘, ‚Ultra‘ a ‚Storm‘.
  • Multiflora – menšie kvety, ale kvitnú hojne a sú odolnejšie. ( Carpet )
  • Floribunda – kombinácia oboch predchádzajúcich druhov petúnií, vhodná do rôznych podmienok. Obľúbeným kvetom z tejto série, ktorý má veľké kvety, a ktorej vlhkosť neprekáža je ‚Madness‘.
  • Milliflora – drobné, ale početné kvety, ideálne do menších črepníkov. Populárne série sú „Picobella“ a „Shock Wave“.
  • Ťahavé petúnie  – kaskádovité petúnie, ktoré nádherne prevísajú cez okraje kvetináčov či múrikov.

Špeciálnym prípadom je Galaxia petúnia, ktorá vyzerá ako nočná obloha plná hviezd – kvety má fialové s bielymi bodkami. Ak túžite po originálnosti, siahnite po tejto odrode.

Fialové petúnie Galaxy s bielymi škvrnami pripomínajúcimi nočnú oblohu počas slnečného dňa v skleníku.
Galaxia petúnie: Jedinečné kvety ako z vesmíru. Zdroj foto: Depositphotos

Ako sa starať o kvety počas sezóny?

Pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety – nielen kvôli estetike, ale aj preto, aby rastlina smerovala energiu do tvorby nových pukov. Pri starších petúniách, ktoré sa začnú „vyťahovať“, pokojne zastrihnite stonky späť na polovicu. Podporíte tým hustejší rast a nové kvitnutie.

Najčastejšie problémy pri pestovaní petúnií

  • Zvädnuté listy alebo kvety – najčastejšie ide o chybu v zálievke. Skontrolujte pôdu – môže byť buď suchá, alebo príliš mokrá.
  • Žltnutie listov – často signalizuje nedostatok výživy, najmä železa alebo dusíka.
  • Nedostatok kvetov – príčinou môže byť málo slnka, slabé hnojenie alebo príliš hustý porast.

Pestovanie petúnií zo semien vs. sadenice

Aj keď si môžete predpestovať petúnie zo semien, pre väčšinu záhradkárov je jednoduchšie kúpiť sadenice. Sú lacné, dostupné v rôznych farbách a veľkostiach a okamžite pripravené na výsadbu.

A čo prezimovanie?

Petúnie sú typické letničky – mráz ich zničí. Niektorí skúsení pestovatelia si ich však rozmnožujú zo stonkových odrezkov ešte pred príchodom zimy. Odrezky sa dajú zakoreniť a udržať pri živote v interiéri až do jari.

Pestovanie petúnií prináša farby na váš balkón, terasu či záhon,. Tieto rastliny nie sú náročné, ale za vašu trochu pozornosti sa vám odmenia množstvom  kvetov a vôňou, ktorá poteší každého. Dajte im slnko, vodu, hnojivo a trochu lásky – a vaše leto bude rozkvitnuté do posledného dňa.