Viete, čo je frigo sadba jahôd? Ak nie, oplatí sa poznať nasledujúce skutočnosti.
Jahody patria medzi najobľúbenejšie ovocie v našich záhradách. Ich pestovanie však nie je vždy jednoduché, najmä ak očakávame bohatú úrodu už v prvom roku. Riešením môže byť frigo sadba jahôd – špeciálne pripravené sadenice, ktoré prinášajú množstvo výhod.
Čo je frigo sadba jahôd?
Frigo sadba predstavuje chladené prostokorenné sadenice jahôd bez listov, ktoré sa vyorávajú na jeseň a skladujú pri teplote -1 až -2 °C. Týmto spôsobom sa rastlina udržiava v dormantnom stave, čím sa šetrí jej energia. Po vysadení na jar sa sadenice rýchlo prebudia a začnú aktívne rásť, čo vedie k skoršiemu kvitnutiu a plodeniu.
Výhody frigo sadby
Frigo sadenice prinášajú niekoľko výhod:
- Rýchla ujateľnosť: Vďaka silnému koreňovému systému sa sadenice rýchlo zakorenia.
- Kvitnutie v prvom roku: Na rozdiel od bežných sadeníc, frigo sadenice kvitnú a prinášajú úrodu už v prvom roku po výsadbe.
- Bohatá úrodnosť: Tieto sadenice sú známe svojou vysokou produktivitou.
- Nižšia cena: V porovnaní s kontajnerovými sadenicami sú frigo sadenice cenovo dostupnejšie.
- Flexibilita výsadby: Frigo sadenice je možné vysádzať od skorej jari až do konca leta, čo poskytuje pestovateľom väčšiu flexibilitu.
Ako správne vysadiť frigo sadenice
Pred výsadbou je dôležité pripraviť pôdu. Jahody preferujú hlinito-piesočnaté pôdy bohaté na humus. Odporúča sa pôdu obohatiť kompostom alebo dobre vyzretým maštaľným hnojom.
Samotná výsadba prebieha nasledovne:
- Namočte korene: Hodinu pred výsadbou namočte korene sadeníc do vody.
- Skráťte korene: Ak sú korene príliš dlhé, skráťte ich o tretinu.
- Vysaďte sadenice: Sadenice vysádzajte tak, aby srdiečko (rastu nový listov) bolo tesne nad povrchom pôdy.
- Zabezpečte zálievku: Po výsadbe dôkladne zalejte a udržujte pôdu vlhkú počas prvých týždňov.
Starostlivosť po výsadbe
Po výsadbe je dôležité zabezpečiť pravidelnú zálievku, najmä počas suchých období. Mulčovanie pomáha udržiavať vlhkosť a potláča rast buriny. Pravidelne kontrolujte rastliny a v prípade potreby zasiahnete proti škodcom.
Vedeli ste, že…?
Frigo sadenice môžu byť skladované v chladených podmienkach až niekoľko mesiacov bez straty vitality? To umožňuje flexibilné plánovanie výsadby a zabezpečuje, že sadenice sú pripravené na výsadbu v optimálnom čase.
Najčastejší škodcovia jahôd a ako ich rozpoznať
Aj keď frigo sadba jahôd sľubuje rýchlu a bohatú úrodu, úspech závisí aj od ochrany rastlín pred škodcami. Niektorí škodcovia môžu výrazne znížiť výnosy alebo dokonca zničiť celú úrodu. Tu sú najčastejší škodcovia, na ktorých by ste si mali dať pozor:
Kvetovka jahodová (Anthonomus rubi)
Tento drobný chrobák je jedným z najnebezpečnejších škodcov jahôd. Samičky kladú vajíčka do kvetných pukov a následne nahryznú stopku, čo spôsobí, že púčik zvädne a odpadne. Larvy sa vyvíjajú vo vnútri odumretých kvetov. Najčastejšie sa vyskytuje v porastoch blízko lesov alebo parkov, kde má ideálne podmienky na prezimovanie.
Roztočík jahodový (Phytonemus pallidus)
Tento mikroskopický škodca spôsobuje deformácie a zakrpatenie listových srdiečok jahôd. Napadnuté rastliny rastú pomaly, slabo kvitnú a úroda je nižšia. Roztočík prezimuje medzi mladými listami, najčastejšie v srdiečku rastliny. Prvé ošetrenie je potrebné zrealizovať v štádiu pučania listov jahôd na jar.
Nosánik vajcovitý (Otiorrhynchus ovatus)
Tento čiernohnedý chrobák kladie vajíčka k rastlinám na pôdu. Larvy sa živia koreňmi jahôd, čo môže spôsobiť náhle vädnutie a odumieranie rastlín počas letných mesiacov. Larvy sú krémovobiele, beznohé a ohnuté.
Slimáky a slizniaky
Vo vlhkých podmienkach sa často vyskytujú slimáky a slizniaky, ktoré poškodzujú listy a plody jahôd. Najčastejšie sa ukrývajú na vlhkých a zatienených miestach. Ich prítomnosť môže viesť k znehodnoteniu úrody.
Preventívne opatrenia
- Pravidelná kontrola: Pravidelne prehliadajte rastliny na prítomnosť škodcov.
- Vhodné stanovište: Vyberte slnečné a dobre vetrané miesto pre výsadbu jahôd.
- Odstraňovanie buriny: Burina môže slúžiť ako úkryt pre škodcov.
- Použitie ochranných sieťok: Ochranné sieťky môžu zabrániť prístupu niektorých škodcov k rastlinám.
Dodržiavaním týchto opatrení môžete minimalizovať riziko napadnutia jahôd škodcami a zabezpečiť si bohatú a zdravú úrodu.