Aké práce treba spraviť v záhrade v septembri

Aké práce treba spraviť v záhrade v septembri Zdroj foto: Depositphotos

Jeseň je obdobím, kedy sa záhrada postupne pripravuje na zimný spánok. Je to čas na úrodu, zber semien a prípravu rastlín na zimu. Aké práce treba spraviť?

Záhradkár nikdy nezaháľala, aké práce treba spraviť počas septembra?

Zber úrody

Septembrom sa začína zber úrody. V tomto období zberáme najmä jesenné plodiny, ako sú jablká, hrušky, slivky, hrozno, tekvice, cukety a ďalšie plodiny. Z ovocia a zeleniny, ktoré sa konzumuje čerstvé, je potrebné odstrániť poškodené plody a tie, ktoré nie sú úplne zrelé. Taktiež je potrebné zberať všetky plodiny, ktoré nie sú odolné voči mrazu.

Zber semien

Ak chcete pestovať niektoré rastliny zo semien, je potrebné ich v tomto období zozbierať. Semená zbierajte zo zdravých a vyzretých rastlín. Zbierajte ich v suchom počasí a skladujte ich na tmavom a chladnom mieste.

Pravý slivkový lekvár našich starých mám

Príprava rastlín na zimu

Jesenné práce v záhrade sú zamerané aj na prípravu rastlín na zimu. Je potrebné ich ochrániť pred mrazom a škodcami.

Výsadba niektorých plodín

V septembri je ešte čas na výsadbu niektorých plodín. O ktoré rastliny ide, sme hovorili v tomto článku.

Orezanie stromov a kríkov

Orezávanie stromov a kríkov je potrebné vykonať pred prvými mrazmi. Orezávaním odstráňte prebytočné konáre, ktoré by sa mohli počas zimy zlámať. Taktiež odstráňte všetky suché a poškodené konáre, aby sa do nich nedostali škodcovia.

Hnojenie

Jeseň je vhodným obdobím na hnojenie trvaliek a kríkov. Hnojte ich jesenným hnojivom, ktoré obsahuje viac draslíka a fosforu. Draslík posilňuje rastliny a fosfor podporuje ich kvitnutie.

Prevzdušnenie pôdy

Pôdu v záhrade je potrebné prevzdušniť, aby mohla lepšie dýchať. Prevzdušnenie môžete vykonať kyprením pôdy alebo použitím dýzy na prevzdušňovanie.

Ďalšie práce

Okrem vyššie uvedených prác je potrebné v záhrade vykonať aj ďalšie práce, ako napríklad:

Upratovanie záhrady

Zo záhrady odstráňte opadané lístie, mŕtve rastliny a burinu. Uprataním záhrady zabránite šíreniu škodcov a chorôb.

Ochrana trávnika

Trávnik je v zime náchylný na poškodenie mrazom. Je potrebné ho na zimu pripraviť. Trávnik posledný raz pokoste na výšku 5-7 cm. Taktiež ho môžete prihnojiť jesenným hnojivom.

Odstránenie škodcov a chorôb

Ak sa vo vašej záhrade vyskytujú škodcovia alebo choroby, je potrebné ich čo najskôr odstrániť. Škodcov môžete odstrániť ručne alebo použitím vhodného prípravku. Choroby môžete liečiť fungicídom.

Príprava záhrady na zimu

Jesenné práce v záhrade sú dôležité, aby bola vaša záhrada pripravená na zimu. Dôkladnou prípravou rastlín im predĺžite životnosť a zabezpečíte, že sa budú na jar znovu krásne rozvíjať.