Výsadba v septembri: Čo sa dá sadiť na záhon na jeseň?

Ruka sadí semená do pôdy. Ako správne sadiť semená: Krok za krokom | Záhradnícke tipy - Zdroj foto: Depositphotos

Šikovný záhradkár nikdy nespí a vie, že výsadba v septembri je možná. Čo všetko sa dá sadiť na jeseň? 

September je ideálnym mesiacom na sadenie mnohých rastlín. Počasie je ešte teplé a slnečné, pôda je dostatočne vlhká, a preto majú rastliny dostatok času na zakorenenie a prípravu na zimu. Aká je výsadba v septembri a čo konkrétne sadiť?

Cibuľoviny na výsadbu v septembri

Cibuľoviny sú jednou z najbežnejších rastlín, ktoré sa vysádzajú v septembri. Patria sem tulipány, narcisy, hyacinty, krokusy, gladioly, ľalie, kosatce a mnoho ďalších. Cibuľoviny sa vysádzajú do hĺbky 2-3 násobku ich priemeru. Medzi jednotlivými cibuľkami ponechajte odstup 5-10 cm.

Tulipány

Tulipány sú jednou z najobľúbenejších kvetín na svete. Stačí ich vysadiť do hĺbky 10-15 cm, čo je asi trojnásobok ich priemeru, a nechať medzi nimi odstup 10-15 cm. Už na jar vás potešia svojimi pestrými kvetmi.

Narcisy

Narcisy sú nenáročné a veľmi odolné kvety. Ich cibuľky vysádzajte do hĺbky 15-20 cm a nechajte medzi nimi odstup 10-15 cm. Narcisy sa krásne rozrastajú a sú skvelé pre naturalizáciu v záhrade.

Hyacinty 

Hyacinty nielenže nádherne kvitnú, ale aj krásne voňajú. Vysádzajte ich do hĺbky 10-15 cm s odstupom 10 cm. Tieto kvety potrebujú slnečné miesto a dobre priepustnú pôdu.

Krokusy 

Krokusy sú malé, ale veľmi odolné kvety, ktoré sa prebúdzajú skoro na jar. Stačí ich vysadiť do hĺbky 5-10 cm a nechať medzi nimi odstup 5-7 cm. Sú skvelé na výsadbu do trávnikov alebo pod stromy.

Gladioly 

Gladioly sú vysoké a elegantné kvety, ideálne na rezanie. Ich cibuľky vysádzajte do hĺbky 10-15 cm s odstupom 10-15 cm. Potrebujú slnečné miesto a pravidelnú zálievku.

Ružové a biele kvety gladioly v plnom kvete.
Úžasné ružové a biele kvety gladioly v plnom kvete – Zdroj foto: Pixabay.com

Ľalie 

Ľalie dodajú záhrade nádych elegancie. Vysádzajte ich do hĺbky 15-20 cm a nechajte medzi nimi odstup 15-20 cm. Potrebujú dobre priepustnú pôdu a slnečné stanovište.

Kosatce

Kosatce sú známe svojimi nádhernými kvetmi a rôznymi farbami. Stačí ich vysadiť do hĺbky 10-12 cm a nechať medzi nimi odstup 10-12 cm. Preferujú slnečné miesto a dobre priepustnú pôdu.

Trvalky – výsadba v septembri

Trvalky sú rastliny, ktoré žijú niekoľko rokov. V septembri sa vysádzajú najmä trvalky s krátkym vegetačným obdobím, ako napríklad šalvia, nechtík, aksamietnica, rudbekia, margarétka, nezábudka, nevädza, cínia, gladioly, kosatec a mnoho ďalších. Pri výbere trvaliek dbáme na to, aby boli vhodné pre podmienky našej záhrady.

Šalvia 

Šalvia je skvelá rastlina s krásnymi fialovými kvetmi a aromatickými listami. Miluje slnko a dobre priepustnú pôdu. Je nenáročná na starostlivosť, stačí ju pravidelne zalievať, najmä počas suchých období.

Nechtík

Nechtík je úžasná rastlina, ktorá má nielen krásne oranžové kvety, ale aj liečivé účinky. Najlepšie rastie na slnečnom mieste a v dobre priepustnej pôde. Je veľmi nenáročný a kvitne od jari až do prvých mrazov.

Aksamietnica 

Aksamietnica je známa svojimi žiarivými žltými a oranžovými kvetmi. Je veľmi odolná a nenáročná na pestovanie. Najlepšie sa jej darí na slnečnom mieste a je tiež skvelá na odpudzovanie škodcov.

Rudbekia 

Rudbekia, známa aj ako čierne oko Zuzany, má krásne žlté kvety s tmavým stredom. Rastie najlepšie na slnečných miestach a v dobre priepustnej pôde. Je odolná a nevyžaduje veľa starostlivosti.

Margarétka 

Margarétky sú klasické záhradné kvety s bielymi okvetnými lístkami a žltým stredom. Milujú slnečné miesta a dobre priepustnú pôdu. Sú veľmi odolné a kvitnú dlho, čo ich robí veľmi obľúbenými.

Margarétky rastúce v tráve.
Úžasné margarétky v prírode – Zdroj foto: Pixabay.com

Nezábudka 

Nezábudky sú malé, ale krásne kvety, ktoré kvitnú v modrej, ružovej alebo bielej farbe. Najlepšie sa im darí v polotieni a vo vlhkej, dobre priepustnej pôde. Sú ideálne na okraje záhonov alebo ako pôdopokryvné rastliny.

Nevädza 

Nevädza je známa svojimi krásnymi modrými kvetmi. Rastie najlepšie na slnečných miestach a v dobre priepustnej pôde. Je odolná a kvitne od jari do leta.

Cínia 

Cínie sú veľmi farebné kvety, ktoré kvitnú od leta až do jesene. Potrebujú slnečné miesto a dobre priepustnú pôdu. Sú odolné voči suchu a nenáročné na starostlivosť.

Kosatec 

Kosatce sú krásne trvalky s rôznymi farebnými kvetmi. Najlepšie rastú na slnečných miestach a v dobre priepustnej pôde. Vysádzajte ich do hĺbky 10-12 cm s odstupom 10-12 cm medzi rastlinami.

Byliny – výsadba v septembri

V septembri sa vysádzajú aj bylinky. Patria sem napríklad bazalka, petržlen, oregano, tymian, mäta, rozmarín, šalvia, levanduľa a mnoho ďalších. Byliny sa vysádzajú do hĺbky 1-2 cm.

Bazalka 

Bazalka je obľúbená bylinka v talianskej kuchyni, známa svojou intenzívnou vôňou a chuťou. V septembri je dobré ju vysadiť do kvetináčov, ktoré môžete neskôr preniesť dovnútra, aby ste predĺžili jej vegetačnú sezónu. Bazalka miluje slnko a dobre priepustnú pôdu. Pravidelne ju zalievajte, ale dávajte pozor, aby pôda nebola premočená.

Petržlen 

Petržlen je univerzálna bylinka, skvelá na dochucovanie jedál. Môžete ho vysádzať zo sadeníc alebo priamo zo semien. Rastie dobre na slnečných alebo polotienistých miestach s dobre priepustnou pôdou. Pravidelné zalievanie je kľúčové pre zdravý rast.

Oregano 

Oregano je skvelé na dochucovanie stredomorských jedál. Miluje slnečné miesta a suchšiu, dobre priepustnú pôdu. Môžete vysadiť sadenice alebo rozdeliť už existujúce rastliny. Oregano je odolné a nevyžaduje časté zalievanie.

Tymian 

Tymian je ďalšia aromatická bylinka, vhodná k mäsovým jedlám a zelenine. Potrebuje slnečné stanovište a dobre priepustnú pôdu. V septembri môžete vysadiť sadenice alebo odrezky. Tymian je odolný voči suchu.

Mäta 

Mäta je osviežujúca bylinka, ideálna na čaje a dezerty. Najlepšie sa jej darí v polotieni a vlhkej pôde. Môžete ju vysadiť zo sadeníc alebo rozdelením trsov. Mäta má tendenciu sa rýchlo šíriť, preto ju pestujte v kvetináčoch, aby ste ju mali pod kontrolou.

Rozmarín 

Rozmarín je výborný na dochucovanie mäsitých jedál a pečených zemiakov. Potrebuje slnečné miesto a dobre priepustnú pôdu. V septembri môžete vysadiť sadenice. Rozmarín je odolný voči suchu, ale mladé rastliny je potrebné pravidelne zalievať.

Rozmarín rastúci v záhrade.
Ako pestovať rozmarín: Tipy na starostlivosť o rozmarín v záhrade -Zdroj foto: Pixabay.com

Zelenina – výsadba v septembri

V septembri môžeme sadiť aj niektoré odrody zeleniny, ktoré sú priamo určené nielen na jarný, ale aj jesenný výsev. Takými sú napríklad rukola, reďkovka, šalát, špenát a kôpor. Takisto sa môže vysádzať cesnak a zimné odrody tekvíc.

Cesnak 

Cesnak je ideálny na jesennú výsadbu. Ak ho zasadíte v septembri, stihne sa dobre zakoreniť pred príchodom zimy. Vyberte si slnečné miesto s dobre priepustnou pôdou. Strúčiky cesnaku sadte do hĺbky 5-7 cm a nechajte medzi nimi odstup 10-15 cm.

Cibuľa

Cibuľu môžete sadiť na jeseň, aby ste mali skorý jarný zber. Cibuľky vysádzajte na slnečné miesto do hĺbky 2-3 cm a ponechajte medzi nimi odstup 10-15 cm. Pôda by mala byť dobre priepustná a obohatená kompostom.

Rukola 

Rukola je rýchlo rastúca listová zelenina, ideálna na jesennú výsadbu. Sadte ju na slnečné alebo polotienisté miesto s dobre priepustnou pôdou. Semená vysaďte priamo do záhonu a jemne ich zakryte pôdou. Rukolu môžete zbierať už za pár týždňov po výsadbe.

Reďkovka 

Reďkovky sú ideálne na jesennú výsadbu, pretože im vyhovuje chladnejšie počasie. Semená sadte priamo do záhonu do hĺbky 1-2 cm a nechajte medzi nimi odstup 5-10 cm. Reďkovky rýchlo klíčia a sú pripravené na zber už za 3-4 týždne.

Šalát 

Šalát je ďalšia skvelá zelenina na jesennú výsadbu. Vyberte si slnečné alebo polotienisté miesto a dobre priepustnú pôdu. Semená vysaďte priamo do záhonu a jemne ich zakryte pôdou. Šalát môžete zbierať postupne, keď listy dosiahnu požadovanú veľkosť.

Špenát

Špenát je vynikajúci na jesennú výsadbu, pretože má rád chladnejšie počasie. Semená vysaďte priamo do záhonu do hĺbky 1-2 cm a ponechajte medzi nimi odstup 5-10 cm. Špenát rýchlo klíči a môžete ho zbierať už za pár týždňov.

Kôpor 

Kôpor je aromatická bylinka, ktorá sa dobre pestuje v chladnejšom počasí. Sadte ho na slnečné miesto s dobre priepustnou pôdou. Semená vysaďte priamo do záhonu a jemne ich zakryte pôdou. Kôpor môžete zbierať, keď dosiahne výšku 15-25 cm.

Ovocné stromy a kríky – výsadba v septembri

V septembri sa vysádzajú aj ovocné stromy a kríky, ktoré sú odolné proti mrazu. Patria sem napríklad jablone, hrušky, slivky, čerešne, marhule, broskyne, maliny, ríbezle, egreše a mnoho ďalších. Pri výsadbe ovocných stromov a kríkov dbajte na to, aby ste vybrali správne miesto a aby bola pôda dostatočne výživná.

Prečo a ako pestovať cuketu v kvetináči

Ovocné stromy odolné proti mrazu

Jablone 

Jablone sú jedným z najodolnejších ovocných stromov proti mrazu. Existuje mnoho odrôd, ktoré dobre znášajú chladné zimy. Jablone potrebujú slnečné miesto a dobre priepustnú pôdu. Pravidelné rezanie a starostlivosť zabezpečia bohatú úrodu.

Hrušky 

Hrušky sú ďalším druhom ovocných stromov, ktoré dobre znášajú mrazy. Vyberte si odolné odrody, ktoré sú prispôsobené miestnym podmienkam. Hrušky preferujú slnečné miesto a hlinitú, dobre priepustnú pôdu.

Slivky 

Slivky sú odolné voči mrazu a môžu rásť v rôznych klimatických podmienkach. Najlepšie rastú na slnečných miestach s dobre priepustnou pôdou. Slivky vyžadujú pravidelné prerezávanie, aby sa zabezpečil dobrý prietok vzduchu a svetla.

Čerešne 

Čerešne dobre znášajú chladné zimy a sú schopné prežiť mrazy. Preferujú slnečné stanovište a dobre priepustnú pôdu. Pri výbere odrôd je dobré zvoliť tie, ktoré sú známe svojou odolnosťou voči mrazu.

Ružové kvety čerešne v plnom kvete na jar.
Krásne ružové kvety čerešne v plnom kvete | Jarné inšpirácie pre záhradu – Zdroj foto: Pixabay.com

Marhule 

Marhule sú trochu náročnejšie na mráz, ale stále existujú odolné odrody, ktoré zvládnu chladnejšie podnebie. Vyžadujú slnečné miesto a dobre priepustnú pôdu. Ochrana mladých stromov pred extrémnymi mrazmi je často potrebná.

Broskyne

Broskyne sú menej odolné voči mrazu, ale existujú určité odrody, ktoré môžu prežiť v chladnejších podmienkach. Vyžadujú slnečné stanovište a dobre priepustnú pôdu. Mladé stromy môžu potrebovať ochranu pred mrazom.

Ovocné kríky odolné proti mrazu

Maliny 

Maliny sú veľmi odolné voči mrazu a dokážu prežiť aj veľmi chladné zimy. Preferujú slnečné miesto a dobre priepustnú, vlhkú pôdu. Pravidelné prerezávanie starých výhonkov podporuje nový rast a bohatú úrodu.

Ríbezle a ich výsadba v septembri 

Ríbezle, či už červené, čierne alebo biele, sú odolné voči mrazu a dokážu prežiť aj v chladnejších oblastiach. Rastú dobre na slnečných alebo polotienistých miestach a v rôznych typoch pôdy. Pravidelná starostlivosť a prerezávanie zabezpečia zdravé kríky a bohatú úrodu.

Egreše 

Egreše sú ďalším odolným ovocným kríkom, ktorý dobre znáša mrazy. Rastú najlepšie na slnečných miestach a v dobre priepustnej pôde. Pravidelné prerezávanie pomáha udržať rastlinu zdravú a produktívnu.

Výsadba v septembri – príprava záhonov

Pred výsadbou rastlín je veľmi dôležité správne pripraviť záhony. Tu je niekoľko krokov, ktoré by ste mali dodržať, aby vaše rastliny mali ideálne podmienky na rast:

Prekyprenie pôdy: Najprv prekyprite pôdu do hĺbky 20-30 cm. Tým zlepšíte jej štruktúru, zabezpečíte lepšiu priepustnosť pre vodu a vzduch, čo je nevyhnutné pre zdravý rast koreňov.

Odstránenie buriny: Starostlivo odstráňte všetku burinu vrátane koreňov. Burina by mohla konkurovať vašim rastlinám o živiny a vodu, čo by mohlo negatívne ovplyvniť ich rast.

Pridanie kompostu: Na povrch pôdy pridajte vrstvu kompostu alebo iného organického hnojiva a jemne ho premiešajte s hornou vrstvou pôdy. Kompost obohacuje pôdu o potrebné živiny a zlepšuje jej štruktúru.

Vyrovnanie záhonu: Po pridaní kompostu pôdu vyrovnajte pomocou hrabličiek. Tým zabezpečíte rovnomerné podmienky pre výsadbu a klíčenie semien.

Kontrola pH pôdy: Ak máte možnosť, skontrolujte pH pôdy. Väčšina rastlín preferuje mierne kyslú až neutrálnu pôdu (pH 6-7). Ak je pH pôdy mimo tohto rozsahu, môžete ho upraviť pridaním vhodných materiálov, ako je vápenec na zvýšenie pH alebo síra na jeho zníženie.

Naplánovanie rozloženia rastlín: Pred samotnou výsadbou si naplánujte, kde bude ktorá rastlina rásť. Uistite sa, že každá rastlina má dostatok miesta pre svoj rast a vývoj. Zohľadnite požiadavky na slnečné svetlo a závlahu pre jednotlivé druhy rastlín.

Závlaha

Po výsadbe rastlín je veľmi dôležité ich dôkladne zaliať, aby sa pôda okolo koreňov usadila a rastliny mali dobrý štart. V nasledujúcich týždňoch je potrebné udržiavať pôdu vlhkú, hlavne počas suchých dní. Tu je niekoľko tipov, ako správne zavlažovať:

Prvé zalievanie: Hneď po výsadbe rastliny dobre zalejte. To pomôže usadiť pôdu okolo koreňov a odstrániť vzduchové vrecká.

Pravidelné zalievanie: V nasledujúcich týždňoch pravidelne kontrolujte vlhkosť pôdy. Ak je pôda suchá, rastliny zalejte. Snažte sa udržiavať pôdu vlhkú, ale nie premočenú.

Kedy zalievať: Najlepšie je zalievať ráno alebo večer, keď nie je slnko také silné a voda sa menej odparuje. Takto rastliny dostanú potrebnú vlhkosť počas celého dňa.

Mulčovanie: Okolo rastlín aplikujte vrstvu mulču. Mulč pomáha udržať vlhkosť v pôde, znižuje rast buriny a chráni korene pred extrémnymi teplotami.

Hĺbkové zalievanie: Uistite sa, že voda prenikne do hĺbky, kde sú korene rastlín. Povrchové zalievanie nestačí a môže spôsobiť, že korene zostanú plytké, čo zvyšuje náchylnosť rastlín na sucho.

Prispôsobenie závlahy: Počas veľmi suchých dní alebo obdobia bez dažďa zvyšujte frekvenciu zalievania, aby rastliny netrpeli nedostatkom vody. Počas obdobia dažďov znížte množstvo vody, aby ste predišli premočeniu pôdy.

Správna závlaha je kľúčová pre zdravý rast a vývoj rastlín. Ak budete dodržiavať tieto jednoduché rady, vaše rastliny budú mať optimálne podmienky na rast a prinesú vám bohatú úrodu.

Ochrana pred mrazom

Nízke teploty môžu vážne poškodiť mladé rastliny, preto je dôležité ich ochrániť pred mrazom. Tu sú niektoré praktické rady, ako zabezpečiť, aby vaše rastliny prežili chladné noci:

Prikrytie netkanou textíliou: Ak sa očakáva skorý mráz, prikryte rastliny netkanou textíliou. Táto textília pomáha udržiavať teplo a zároveň umožňuje rastlinám dýchať. Prikrytie je najlepšie urobiť večer a textíliu odstrániť ráno, keď sa teploty zvýšia.

Použitie lístia: Môžete tiež použiť lístie ako ochranu pred mrazom. Na rastliny rozložte vrstvu suchého lístia, ktorá pomôže udržať teplo. Ráno, keď sa teploty zvýšia, lístie odstráňte, aby rastliny mali dostatok svetla a vzduchu.

Mulčovanie: Vrstva mulču okolo rastlín môže pomôcť udržať teplo v pôde a chrániť korene pred mrazom. Mulč môže byť z kompostu, slamy alebo drevnej štiepky. Mulčovanie tiež pomáha udržiavať vlhkosť v pôde a znižuje rast buriny.

Prikrytie rastlín kvetináčmi: Ak máte menšie rastliny alebo sadenice, môžete ich prikryť obrátenými kvetináčmi alebo plastovými fľašami. Tieto dočasné kryty pomáhajú zachytiť teplo a chránia rastliny pred priamym kontaktom s mrazom.

Zalievajte pred mrazom: Dobre zavlažená pôda udržiava teplo lepšie ako suchá pôda. Ak sa očakáva mráz, večer pred tým, než teploty klesnú, rastliny dôkladne zalejte. Voda v pôde pomáha stabilizovať teplotu a chráni korene.

Premiestnenie kvetináčov: Ak pestujete rastliny v kvetináčoch, premiestnite ich na noc do vnútra alebo na chránené miesto, napríklad na verandu alebo do skleníka.