Výsadba v septembri: Čo sa dá sadiť na záhon na jeseň?

sadiť Zdroj foto: Depositphotos

Šikovný záhradkár nikdy nespí a vie, že výsadba v septembri je možná. Čo všetko sa dá sadiť na jeseň? 

September je ideálnym mesiacom na sadenie mnohých rastlín. Počasie je ešte teplé a slnečné, pôda je dostatočne vlhká, a preto majú rastliny dostatok času na zakorenenie a prípravu na zimu. Aká je výsadba v septembri a čo konkrétne sadiť?

Cibuľoviny

Cibuľoviny sú jednou z najbežnejších rastlín, ktoré sa vysádzajú v septembri. Patria sem tulipány, narcisy, hyacinty, krokusy, gladioly, ľalie, kosatce a mnoho ďalších. Cibuľoviny sa vysádzajú do hĺbky 2-3 násobku ich priemeru. Medzi jednotlivými cibuľkami ponechajte odstup 5-10 cm.

Trvalky

Trvalky sú rastliny, ktoré žijú niekoľko rokov. V septembri sa vysádzajú najmä trvalky s krátkym vegetačným obdobím, ako napríklad šalvia, nechtík, aksamietnica, rudbekia, margarétka, nezábudka, nevädza, cínia, gladioly, kosatec a mnoho ďalších. Pri výbere trvaliek dbáme na to, aby boli vhodné pre podmienky našej záhrady.

Byliny

V septembri sa vysádzajú aj bylinky. Patria sem napríklad bazalka, petržlen, oregano, tymian, mäta, rozmarín, šalvia, levanduľa a mnoho ďalších. Byliny sa vysádzajú do hĺbky 1-2 cm.

Výsadba v septembri: Čo sa dá sadiť na záhon na jeseň?
Gladioly je možné sadiť aj na jeseň. Zdroj foto: Depositphotos

Zelenina

V septembri môžeme sadiť aj niektoré odrody zeleniny, ktoré sú priamo určené nielen na jarný, ale aj jesenný výsev. Takými sú napríklad rukola, reďkovka, šalát, špenát a kôpor. Takisto sa môže vysádzať cesnak a zimné odrody tekvíc.

Ovocné stromy a kríky

V septembri sa vysádzajú aj ovocné stromy a kríky, ktoré sú odolné proti mrazu. Patria sem napríklad jablone, hrušky, slivky, čerešne, marhule, broskyne, maliny, ríbezle, egreše a mnoho ďalších. Pri výsadbe ovocných stromov a kríkov dbajte na to, aby ste vybrali správne miesto a aby bola pôda dostatočne výživná.

Prečo a ako pestovať cuketu v kvetináči

Príprava záhonov

Pred výsadbou rastlín je dôležité pripraviť záhony. Pôdu prekypríme, odstránime burinu a pridáme kompost alebo iné organické hnojivo.

Závlaha

Po výsadbe rastliny dôkladne zalejeme. V nasledujúcich týždňoch udržiavame pôdu vlhkú, najmä počas suchých dní.

Ochrana pred mrazom

Nízke teploty môžu poškodiť mladé rastliny. Ak sa očakáva skorý mráz, rastliny prikryjeme netkanou textíliou alebo lístím.

Tu je niekoľko tipov na sadenie rastlín v septembri:

  • Vyberáme si rastliny, ktoré sú vhodné pre podmienky našej záhrady.
  • Rastliny sadíme vtedy, keď je pôda vlhká a počasie nie je príliš horúce.
  • Po výsadbe dôkladne zalejme.
  • Ak sa očakáva skorý mráz, rastliny prikryte.