Aké rastliny sa najlepšie hodia na okraj jazierok a vodných prvkov v záhrade?

rastliny okraji jazierok zdroj: pixabay.com

Rastliny a kvety na okrajoch jazierok a vodných prvkov v záhrade neplnia len estetickú funkciu, ale sú užitočné aj z praktického hľadiska.

Na čo slúžia rastliny na okraji jazierok a vodných prvkov?

Estetická funkcia – jazierka a vodné prvky vyzerajú na pohľad krajšie, rastliny na ich okraji prepájajú vodnú plochu so záhradou.

 

Ekologická funkcia – niektoré rastliny sú užitočné pre mnohé druhy živočíchov žijúcich vo vode. Rastliny im slúžia ako úkryt pred predátormi aj zdroj obživy.

5 krokov, ako založiť záhradné jazierko

Jazierková fólia

 

V súčasnosti sa moderné vodné prvky v záhrade často zakladajú s jazierkovou fóliou. Nezabúdajme, že jazierková fólia nezakrýva len dno, ale aj okraje vodných plôch. Preto v takomto prípade voľte na okraj jazierka rastliny nie príliš náročné na výdatný prísun vody. V takomto prípade môžete pestovať na okraji jazierka aj pomerne suchovzdorné druhy.

 

V prípade, že vaše vodné prvky na záhrade nemajú jazierkovú fóliu, môžete vašej fantázii viac popustiť uzdu. Dôležité je poznať, či je pôda na okraji jazierka stabilne vlhká alebo či vodná hladina kolíše. Na základe toho vyberajte vhodné druhy rastlín.

 

Rastliny vhodné do vlhkej pôdy

 

Medzi rastliny vhodné na okraj jazierok a vodných prvkov, ktorých brehy sa vyznačujú stabilne vlhkou pôdou radíme napríklad – alchemilka mäkká, udatník lesný, brunera veľkolistá, záružlie močiarne, ľaliovka, kosatec Kaempferov, čerkáč peniažtekový, čerkáč bodkovaný či perovník pštrosí.

 

kosatec žltý
zdroj: pixabay.com

 

Rastliny vhodné do zamokrenej pôdy alebo pri kolísavej hladine vody

Medzi rastliny vhodné na okraj jazierok a vodných prvkov, ktorých brehy majú zamokrenú pôdu alebo ich hladina vody je kolísavá patria napríklad – okrasa okolíkatá, diablik, páperník úzkolistý, kosatec žltý, vrbica vŕbolistá, mäta vodná či nezábudka močiarna.