Aké rastliny vysadiť v blízkosti terasy orientovanej na juh

Aké rastliny vysadiť v blízkosti terasy orientovanej na juh Zdroj foto: Depositphotos

Aby kvety vydržali na slnku i počas horúčav je potrebné zvážiť ich vhodný výber. Aké rastliny vysadiť v blízkosti terasy orientovanej na juh? Poradíme vám v nasledujúcom článku.

Terasa má predstavovať miesto odpočinku, letných grilovačiek či rodinných alebo priateľských návštev, preto je úprava jej blízkeho okolia veľmi dôležitá. Aké rastliny vysadiť v blízkosti terasy orientovanej na juh? Spoznajte niekoľko tipov.

Kedy a ako sadiť hrach, tu sú dobré rady

Využite štrkový záhon

V okolí južnej terasy sa bude dariť suchomilným druhom a ich nárokom. Ideálne riešenie predstavuje koncepcia štrkového záhonu, do ktorého treba vysadiť vhodné rastliny.

Kavyľ chvostíkový
Kavyľ chvostíkový. Zdroj foto: Depositphotos

Trvalky milujúce slnko

V blízkosti slnečnej terasy vynikne napríklad vždyzelená cezmína vrúbkovaná, ktorej tvar a farba vytvorí pôsobí kontrast nielen s jemnou okrasnou trávou kavyľom chvostíkovým, ale aj s ostatnými kvitnúcimi trvalkami.

Ak máte pri terase závetrie, pekne vynikne i bielokvitnúca popínavá ruža ‚Alaska‘. Myslite však na pevnú oporu, po ktorej sa môže táto kráska šplhať.

Medzi rastliny milujúce slnko patrí aj nenáročný rebríček obyčajný. Odroda ‚New Vintage Red‘ rozžiari záhon veľkými červenými kvetmi, ktoré po odkvitnutí stmavnú až do karmínova.

rebríček obyčajný 'New Vintage Red'
Rebríček obyčajný ‚New Vintage Red‘. Zdroj foto: Depositphotos

Pre vytvorenie vône a zároveň romantického zákutia zvoľte atraktívnu levanduľu uzkolistú ‚Hidcote Blue‘. Síce nekvitne počas celého leta, ale zato jej zelená časť vyplní plochu záhona aj počas zimného obdobia.

Rastlinou, ktorá obľubuje slnečné miesta a zároveň poteší žiarivými žltými kvetmi kvitnúcimi od júna až do konca septembra je určite rudbekia svietivá ‚Goldsturm‘. Dorastá do výšky 70 centimetrov, preto jej nájdite vhodné miesto.

Rudbekia (1)
Rudbekia svietivá. Zdroj foto: Depositphotos

Pri plánovaní výsadby blízko slnečnej terasy by ste nemali zabudnúť na kocúrnik záhradný ‚Junior Walkers‘. Tvorí husté trsy s fialovými kvetmi, ktoré prvýkrát kvitnú na jar a druhýkrát zakvitnú na jeseň. Treba ich však po odkvitnutí zrezať.

Aké rastliny vysadiť v blízkosti terasy orientovanej na juh
Kocúrnik záhradný ‚Junior Walkers‘. Zdroj foto: Depositphotos

Nenáročnou trvalkou, ktorá má rada dobre priepustné a suchšie pôdy je mliečnik mandľovitý ‚Ascot Rainbow‘. Kvitne od začiatku jari až do začiatku leta žltozelenými kvetmi, no je atraktívny aj zelenými listami so žltým okrajom.